Hemşirelerin yönetsel kararlara katılımlarının iş yaşam kalitesine etkisi
Quality of life is the effect of participation in administrative decision of nurses
  1. Tez No: 522632
  2. Yazar: REFİKA ÇOLAK COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışma, özel bir hastanede çalışan hemşirelerin yönetsel kararlara katılım durumlarının iş yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, özel bir hastanede çalışan 230 hemşire, örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden 180 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri 15 Şubat-15 Haziran 2014 tarihleri arasında, Tanıtıcı Bilgiler Formu, Kararlara Katılım Ölçeği (KKÖ) ve Hemşirelerin İş Yaşam Kalitesi ölçekleri ile toplanmıştır. Hemşirelerin iş yaşamı kalitesi ölçeği (HİYKÖ) alt boyut ve toplam puanlarının değerlendirilmesinde çalıştığı pozisyon değişkenliği, çalışmayı düşündükleri maksimum süre değişkenleri için yapılan istatistiksel değerlendirmelerde anlamlı sonuçlar bulunmuştur. Hemşirelerin kararlara katılım ölçeği (KKÖ) alt boyut ve toplam puanlarının değerlendirilmesinde pozisyon değişkeni, çalışma düzenlerine ilişkin değişkenler, kişisel gelişimi ile ilgili kurs eğitim ve sertifika programına katılma, çalışma pozisyonları için yapılan istatistiksel değerlendirmelerde anlamlı sonuçlar bulunmuştur. Hemşirelerde kararlara katılım düzeyleri ile iş yaşam kalitesi arasında ki istatiksel değerlendirmeye bakıldığında negatif yönlü anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulgular ışığında hemşirelerin iş yaşam kalitesini geliştirmek üzere iş/çalışma ortamı, yöneticilerle iletişim, iş koşulları, iş algısı ve destek hizmetleri gibi iş yaşamının kalitesini belirleyen faktörlerin iyileştirilmesine yönelik kurumsal düzenlemelerin yapılması ve hemşirelerin kendi faaliyetlerini ilgilendiren konularda alınacak yönetsel kararlara katılımlarını destekleyecek mekanizmaların geliştirilmesi gerekliliği önerilmiş olup ayrıca çıkan sonuçlara göre çalışmanın farklı kültürdeki toplumlarda ve değişik matriks yapıda ki kurumlarda tekrarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This descriptive and cross-sectional study aims to determine whether the participation of the nurses in the managerial decision process in a private hospital affects the quality of their work environment. The population of the environment consists of 230 nurses who are working in prıvate hospital whereas the sample of the study is formed from the 180 nurses who agreed to participate in the study. The data for this study is collected via an Initiatory Information Form, a Decision Participation Scale (KKÖ) and a Nurse's Work Environment Quality Scale(HİYKÖ) between 15 February 2014 and 15 June 2014. In the statistical evaluation of the results of Nurse's Work Environment Quality Scale (HİYKÖ), the variation of the working position and the volatility of the maximum working hours shows significant results. Moreover in the statistical evaluation of the results of Decision Participation Scale (KKÖ), position variable, variables regarding work environment, participation in personal development programs shows statistically significant results. The statistical correlation between nurses' participation in the decision making process and the quality of their working life is found negative. With these results, in order to enhance the quality of the nurses' work environment, it is suggested that the factors that determines the quality of the work environment like communication with the managerial staff, working conditions, work perception and the supporting services should be improved. Also the mechanisms that support the participation of the nurses in the decision making process that are about their work activities should be promoted. Moreover, it is suggested that this study should be conducted in different cultures and societies.