Afet yönetimi ve hastane affet planı oluşturulması
Disaster management and development hospital disaster plan
- Tez No: 456048
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Afetler insan hayatının bir realitesidir. afetlere karşı önlem almak da bir toplumsal realitedir. Bu realitelerin sağlık alanında ki yansımaları en önemli boyutu oluşturmayıp, Türkiye'de afet yönetimi örgütlenmesi hem ulusal merkezi hem bölgesel hem de iller düzeyindedir. Hastane Afet Planı bu bağlamda en önemli süreçlerden birini oluşturur. lojistik hazırlıklar, tahliye planları, sahra hastanelerine varıncaya kadar bir dizi alt örgütlenmeler bu süreçlerin parçalarındandır. Kuşkusuz teorik düzlem kadar uygulama da önemlidir. Uygulama problemlerinin başlıcaları şunlardır: Ulaşım, güvenlik, insani yardım, kriz yönetimi,kurtarma, ilk yardım ve alt yapı hizmetleridir. Bu çalışma; Afet tanımı, afet türleri, afetler karşısında dünya ülkelerinin ve Türkiye'nin çalışmalarını, Hastane Afet Planlarının hazırlanması, tüm aşamaları ve afet yönetimi sorunlarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Disaster is a reality of human life. take measures against disasters is a social reality. The reflection of this reality in the health sector does not constitute the most important dimension, In Turkey, the national center for disaster management organization is both regional and provincial level. Hospital Disaster Plan in this context constitutes one of the most important processes. logistical preparations, evacuation plans, field hospitals until it reaches a series of sub-organizations are part of this process. Undoubtedly so theoretically applications is also important. he main operational problems are: Transportation, security, humanitarian aid, crisis management, rescue, first aid and infrastructure services. This study; Description disaster, disasters, disaster and Turkey's efforts against the world's countries, Hospital Disaster Plan preparation, and all phases of disaster management issues are included.