Klasik yönetim organizasyonları ile modern yönetim organizasyonlarının kullanıldığı örgütler açısından 'Mobbing'in incelenmesi ve örgütler üzerine araştırma
Classical management organizations and modern management organizations which used in terms of organizations, implementation of mobbing investigation and research on the organizations
  1. Tez No: 456053
  2. Yazar: SERKAN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, İşletme, Law, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmanın amacı, yönetim açısından klasik ve modern organizasyon yapılarının ortaya koyulması çerçevesinde bu organizasyonların sahip oldukları örgütsel yapı boyutlarıyla mobbing arasındaki ilişkinin açıklanmasıdır. Bu nedenle örgütlerde yaşanan mobbing ile örgüt yapısı arasındaki ilişkiyi belirlemek ve örgütün yapısal boyutlarından hangilerinin mobbing ile daha ilişkili olduğunu tespit etmek maksadıyla örgütün yapısal boyutlarını ve mobbing davranışlarını temsil eden ölçekler oluşturulmuştur. Bu ölçekler NAQ (Negative Act Questionnaire) olarak bilinen Olumsuz Davranışlar Ölçeği'nden ve LIPT (Leymann Inventory Psychological Terrorism) olarak bilinen Leymann Psikolojik Terör Ölçegi'ndeki ifadelerden yararlanılarak oluşturulmuştur. Oluşturulan bu ölçekler neticesinde hazırlanan anket soruları ortalamanın üzerinde mobbingin yaşandığı bir sektörde çalışan 220 çalışana uygulanmıştır. Araştırmanın modelinde örgütsel yapı boyutlarından amaç, iş bölümü, uzmanlaşma, standartlaşma, biçimselleşme, farklılaştırma, karmaşıklık, merkezileşme, hiyerarşi, denetim alanı, haberleşme kanalı ve şekli boyutlarının organizasyondaki etkinliklerine göre ayrı ayrı mobbing davranışlarıyla olan ilişkisi ortaya koyulmuştur. Sonuç olarak toplanan veriler ve yapılan analizler neticesinde farklılaştırma, karmaşıklık, haberleşme kanalı ve şekli yapısal boyutları dışında amaç, iş bölümü, uzmanlaşma, standartlaşma, biçimselleşme, merkezileşme, hiyerarşi ve denetim alanı örgütsel yapı boyutlarıyla mobbing arasında anlamlı bir ilişkinin varlığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of this research is to present classical and modern organization structures providing the relationship between their organizational dimentions and mobbing. Measuring scales were established representing structural dimentions and mobbing behaviors. Those scales aim to determine the relationship between the structure of the organization and the mobbing that is faced, and to determine which dimentions of the organization are related to mobbing. NAQ (Negative Act Questionnaire) and LIPT (Leymann Inventory Psychological Terrorism) techiques have been taken as reference for the establishment of the scales. The questionairre prepaired in light of the reference tecniques were applied to 220 employees in an industry that mobbing is detected. In the model of the research, the dimentions of organizational structure such as purpose, division of labor, specialization, standardization, differentiation, complexity, centralization, hierarchy, space of control, communication channel and their relationship between mobbing behaviors were determined. As a result of collected data and analysis made, existence of mobbing behavior was detected on various dimentions of organizational structure mentioned above.