Örgütsel bağlılıkta iş tatmini kamu ve özel hastanelerde uygulama jop satisfaction in organizational commitment, a practice in public and private hospitals
- Tez No: 456052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsanlar zamanlarının büyük kısmını bir işte çalışarak geçirmektedir. Bu nedenle bireyin çalıştığı işten umduğu tatmin oranı hayatına büyük oranda etki etmektedir. Benzer şekilde örgütün başarılı olabilmesi için normalin üstünde gösterilen gayret ancak çalışanın örgüte olan bağlılığı ile açıklanabilir. Bu çalışma sağlık personelinin iş tatmini ve örgütsel bağlılık algılarının saptanması ve bu doğrultuda hastaneler tarafından önlem alınması açısından önemlidir. Çalışmanın temel amacı, sağlık çalışanlarının iş tatmini ve örgütsel bağlılık algılarının saptanmasıdır. Çalışmada sağlık personeline örgütsel bağlılık ve iş tatminlerini ölçmeye yönelik olarak anket formu uygulanmıştır. Çalışmanın evrenini İstanbul ilinde faaliyet gösteren özel ve kamu hastane çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 665 sağlık personeli oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 672 anket uygulanmış ancak 7 anketin boş olması nedeniyle çalışma kapsamında alınmamıştır. Çalışmada veri analizleri SPSS 16 paket programı ile yapılmıştır. Veri analizinde, frekans, yüzde, tanımlayıcı istatistikler, faktör analizi, t testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon testi uygulanmıştır. Çalışma kapsamında sadece iki anlamlılık tespit edilmiştir. İş tatmini ile medeni durum arasında ve görev ile duygusal bağlılık algıları arasında anlamlı ilişkiye rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
People spend most of their time working at a job that is. Therefore, his employment of an individual life satisfaction rates largely hoped effects. Similarly, the organization's efforts to be successful, as shown above normal but can be explained by the employee's commitment to the organization. This study perception of health staff job satisfaction and organizational commitment and determination of measures to be taken in this direction by hospitals is important. The main purpose of this study, job satisfaction and organizational commitment of health workers is to identify perceptions. In this study, health care personnel, organizational commitment and job satisfaction questionnaire was administered in order to measure. The study population in Istanbul employees create private and public hospitals are operating. If the sample of the study consists of 665 health personnel. 7 poll surveyed 672 questionnaire applied but have not been taken within the scope of work due to being empty. In the study, data analysis was performed with SPSS 16 program. In the data analysis, frequency, percentage, descriptive statistics, factor analysis, t test, ANOVA and Pearson's correlation test was used. Only two significant differences were observed under study. By marital status and duties of the job satisfaction and affective commitment was found a significant relationship between perceptions.