Asistanlarda depresyon algısının iş doyumu ile ilişkisinin incelenmesi
Examinetion of relationship between depression and job satisfaction at assistants
  1. Tez No: 456063
  2. Yazar: AHMET ÇELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAMDİ KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada iş doyumu düzeyinin; depresyon derecesine, kişisel ve çevresel faktörlere bağlı değişip değişmediği incelenmiş; oluşturulan yarı yapılandırılmış anket formunda; medeni durum, yaş, eğitim durumu, ikamet yeri ve türü, sigara kullanım durumu, alkol kullanım durumu, antidepresan ilaç kullanımı, kronik hastalık durumu, hekimlik mesleğindeki yılı-seçme nedeni, asistanlık mesleğindeki yılı-seçme nedeni, kurum-bölüm memnuniyeti, gelir durumu yeterliliği, sosyal hayat ve aileye ayrılan süre, sağlıklı yaşam –sağlık durumu ve çalıştığı yer ile ilgili sorulara verilen cevaplar ile iş doyumu düzeyleri arasındaki farklılıklar incelenmeye çalışılmıştır. Katılımcılar Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimi alan 117 asistandan oluşmaktadır. Araştırmada Beck Depresyon Envanteri, Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılmış, yarı yapılandırılmış anket formu dağıtılmıştır. Uzmanlık eğitiminin zorluğu, insan fizyolojisini zorlayan iş yükü, yoğun çalışma temposu, hekim kimliğine saygının önceki dönemlere nazaran azalması ve tabiki ücretteki yetersizlik nedeniyle asistan hekimlerin (%63.2) çoğu imkanı olduğu takdirde farklı bir fakülte (farklı bir meslek dalı) tercihi yapabileceklerini belirtmiştir. Benzer sebeplerle bir çok asistanın imkanı olduğu takdirde mevcut bölümünden daha az iş yükünün ve risk faktörünün olduğu alanları tercih etme düşüncesinde olduğu belirlenmiştir.3.basamak sağlık kurumlarında hasta sayısındaki fazlalık ve performans sistemi hizmet sunumunu eğitimden öncelikli hale getirmiş olup; kurumumuzda yapılan çalışmada asistanların mevcut yada güncel yayınları yeterince takip etmeye vakit ve güç bulamadığı, alanları ile ilgili toplantı ve seminerlere yeterince katılamadıkları tespit edilmiştir. Yoğunluğun getirdiği stres çalışanlar ve kıdemliler arasında zıtlaşmalara ve mesafeli iletişime neden olmaktadır. Çalışma ortamındaki fiziki yetersizlikler, yardımcı personel azlığı, nöbet sayılarının fazlalığı, nöbette kalan asistan sayısında yetersizlik ve en önemlisi mesai sonrasında devir alınmış olan diğer günün mesaisine de devam etmeyi zorunlu kılan nöbet sonrası izinden mahrumiyet asistanların genel, iç ve dışsal iş doyumlarında azalmaya neden olduğu ancak anlaşılmayan bir şekilde depresyon düzeylerinde paralel bir azalmaya neden olmadığı tespit edilmiştir. Şu an çalıştığı kurumun işleyişinden memnuniyetsizliğin asistan-personel eksikliği nedeniyle iş yükünün ve angaryanın çok olması; düzensizlik-sistemsizlik; yönetim problemleri ve çalışanların düşüncelerinin önemsenmiyor olması ve adaletsizlikler, eğitim ve etik değerlerin olmaması olarak belirlendi. Uzmanlık eğitiminde kaliteyi yakalamak ve alanında söz sahibi uzmanlar yetiştirebilmek öncelikle uygun koşulların oluşturulması, zorlu sürecin motivasyon ve kolaylaştırıcı pratik çözümlerle zevkli hale getirilmesi, asistan merkezli bir eğitim sistemi ve anlayışının benimsenmesiyle olabileceği gerçeğini göz ardı etmemek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was studied that whether or not job satisfaction level changes depended on degree of depression or personal and environmental factors; in the formed semi-constructed questionnaire it is tried to study the differences between job satisfaction levels and answers given to the questions like marital status, age, education level, residence place and residence type, smoking, drinking alcohol, using anti-depression drugs, having chronic illnesses, year of being doctor and reason for choosing the profession of medicine, year of being assistant doctor and reason for choosing the profession of assistant doctor, department pleasure, satisfactoriness of salary, time spending for social life and family, health condition. The participants consist of 117 assistant doctors who are having medicine residency training at Düzce University Medicine Faculty. In this research, Beck Depression Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale were used and semi-constructed questionnaire form was applied. Most of the assistant doctors joined in our research (% 63,2) implied that if they have a chance, they can prefer another faculty because of difficulty of doctorate education, heavy job responsibility threaten human physiology, high intensity of working tempo, decreasing respect on doctor identity and of course weak salary. It was pointed out that for this kind of reasons many assistants have an idea to prefer another departments that have less labor and less risk factors. Reasons like performance system and high numbers of patients in the Third Step Health Institutions make work more important than education; in the study held in our institution it was found that assistants can not find enough time and power to follow recent publications and can not join meetings and lectures enough in demanding frequency. Stress, coming out with high intensity of work, causes conflicts and weak communication between new assistant doctors and senior ones. Inadequacy of physical conditions in working area, scarcity of supportive staff, high numbers of night duties, inadequacy of night duty assistant doctors and the most important factor that makes assistant doctors work on the day after the night duty without rest cause the reduction of satisfaction level, however; surprisingly it was pointed out that this situation did not cause reduction of depression score (point). It was found that the reason of dissatisfaction about institution is the result of high intensity work because of inadequate number of assistant doctors and supportive staff, lack of organization, administration problems and ignoring staff's thoughts, injustice and inadequacy of education and ethic values. It must not be ignored that reaching high quality on assistant doctor education and training well-educated assistant doctors can be possible only with constructing suitable conditions, making this tough education more enjoyable by the help of motivation and practical solutions, adapting assistant-oriented education system.