SBÜ Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt SUAM asistanlarında tükenmişlik ile bilinçli farkındalık düzeyleri arasındaki ilişki
- Tez No: 768789
- Danışmanlar: DR. ÖZLEM SUVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Tükenmişlik uzun dönemde iş ile ilgili gelişen stresin ardından, zihinsel ve fiziksel enerjinin tükenmesi ile karakterize bir tablodur. Tükenmişlik sendromu sağlık çalışanlarında sık görülen önemli bir sorundur. Farkındalık, kişinin deneyimlerine yargılayıcı olmayan, tepkisiz bir şekilde katılmasını sağlayan bir zihinsel eğitim şeklidir. Bilinçli farkındalık pratikleri ile tükenmişlik, depresyon, kaygı ve stres düzeylerinde iyileşmeler olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, asistan hekimlerin tükenmişlik düzeyleri ile bilinçli farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, tanımlayıcı özellikteki araştırmamıza Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kliniklerinde 01 Temmuz 2022 - 01 Eylül 2022 tarihleri arasında çalışan asistan hekimler dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği uygulandı. Verilerin istatistiksel analizi için IBM Statistical Package for the Social Sciences 23.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Burnout is characterized by the depletion of mental and physical energy that develops after long-term work-related stress exposure. Burnout syndrome is a common problem in healthcare workers. Mindfulness is a form of mental training that allows one to participate in one's experiences in a non-judgmental, unresponsive way. It has been shown that there are decreases in depression, anxiety and stress levels with mindfulness practices. This study, it was aimed to examine the relationship between burnout levels and mindfulness of resident physicians. Materials and Methods: Resident physicians working in Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Clinics between 01 July 2022 and 01 September 2022 were included in our prospective, descriptive study. Sociodemographic Data Form, Mindful Attention Awareness Scale and Maslach Burnout Inventory were applied to the participants. IBM Statistical Package for the Social Sciences 23.0 package program was used for statistical analysis of the data.