Bariatrik cerrahi yöntemlerinin morfometrik, metabolik ve fizyolojik etkileri
Morphometric, metabolic and physiologic effects of bariatric surgery methods
  1. Tez No: 456067
  2. Yazar: GÖKSEN SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, iki bariatrik cerrahi yönteminin morfometrik, metabolik ve fizyolojik kriterleri incelendi. Çalışmada 01.01.2010 ile 31.12.2013 tarihleri arasında Konya Selçuk Üniversitesi Cerrahi kliniğine başvuran, bariatrik cerrahi yöntemlerinden Sleeve (n=45) ve R-Y Bypass yöntemleri (n=58) ile operasyon geçiren toplam 103 olgunun morfometrik, metabolik ve fizyolojik kriterleri incelendi. 18-65 yaş arası, vücut kitle indeksi 40kg/m2 olan psikiyatri, kardiyoloji, endokrinoloji ve anestezi tarafından operasyon onayı alan hastalar çalışmaya alındı. Hastaların ALT, AST, B12, C-Peptit, FT3, FT4, glukoz, HBA1C, HDL, insülin, kolestrol, kreatinin, LDL, potasyum, sodyum, trigliserid, üre ve VKI (Vücut Kitle İndeksi) değerleri kıyaslandı. Kıyaslamada operasyon öncesi, operasyon sonrası 1, 3 ve 6. ay değerleri kullanıldı. Çalışmada aynı zamanda, her bir grubun kendi içerisindeki parametre değişiklikleri de hesaplandı. Çalışma sonuçlarına göre, ALT, B12, C-peptit, FT3, FT4, glukoz, HBA1C, insülin, HDL, kolesterol, kreatinin, LDL, potasyum, sodyum, trigliserid, TSH, üre değerlerinin gruplar arasındaki farkları istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). AST'nin 6. ay değeri istatistiksel olarak anlamlıydı (p0,05). Operasyon öncesine göre B12 değişimi R-Y Bypass grubunda 3 ve 6.
Özet (Çeviri)
In this research, morphometric, metabolic and physiologic criteria of two bariatric surgeon methods were examined. In the research, total 103 patients applied to the Konya Selçuklu Üniversitesi Surgery Clinic between 01.01.2010 and 31.12.2013 who have Sleeve (n=45) and R-Y Bypass (n=58) methods, and their morphometric, metabolic and physiologic criteria were evaluated. Patients at 18-65 age, having 40 kg/m2 BMI, approved their surgeon by psychiatry cardiology, endocrinology and anesthesia. ALT, AST, B12, C-Peptit, FT3, FT4, glucose, HBA1C, HDL, insulin, cholesterol, creatinin, LDL, potassium, sodium, triglyceride, urea, and BMI values of the patients were compared. In comparison, pre-operation, 1, 3 and 6 months after operation levels were used. In the research, also within group changes were compared. According to results of the study, ALT, B12, C-petit, FT3, FT4, glucose, HBA1C, insulin, HDL, cholesterol, creatinin, LDL, potassium, sodium, triglyceride, TSH, urea levels do not show statistically significance between groups (p>0,05). 6th month level of the AST were statistically significantly different between groups (p0,05).