Koroner arter hastalığı varlığında arteriyel sertlik parametreleri
Arterial stiffness parametres in the presence of coronary artery disease
- Tez No: 456087
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY ÖZKEÇECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Arteriyel sertliğin, kardiyovasküler hastalıklar ve mortalite için bağımsız bir risk faktörü olduğu bilinmektedir. Ancak koroner arter hastalığı yaygınlığı ve ciddiyeti ile arteriyel sertlik parametreleri arasındaki ilişki konusundaki bilgilerimiz kısıtlı ve çelişkilidir. Bu çalışmada koroner arter hastalığı varlığında noninvaziv, osilometrik Tensiomed cihazı ile ölçülen aortun elastikiyet parametreleri ile KAH yaygınlığı ve ciddiyetini gösteren SYNTAX skoru arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı bünyesinde koroner anjiyografi yapılan ardışık 100 hasta dahil edildi. Koroner anjiyografide normal koroner arterler tespit edilen 33 kişi (13 kadın , 20 erkek ) kontrol grubunu , koroner anjiyografisinde lezyon tespit edilen 67 hasta ise (12 kadın, 55 erkek) hasta grubunu oluşturdu. Bu hasta ve kontrol gruplarında osilometrik Tensiomed cihazı ile arteriyel sertlik parametreleri ölçüldü, hasta grubunda KAH yaygınlığı ve ciddiyetini gösteren SYNTAX skoru hesaplandı. Bulgular: Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında koroner arter hastalığı grubunun VKİ ve vücut ağırlığı daha düşük iken (sırasıyla; p=0.018 ve p=0.025), cinsiyet yönünden KAH grubunda erkek cinsiyet anlamlı olarak yüksekti(p=0.025). Sigara içimi KAH grubunda daha fazla bulundu (p=0.018). LDL kolesterol düzeyi koroner arter hastalığı olan grupta anlamlı düzeyde yüksek tespit edildi (p=0.006). Koroner arter hastalığı olmayan grupta tüm kan basıncı ve nabız basıncı değerleri anlamlı düzeyde yüksek tespit edilirken; gruplar arasında arteriyel sertlik parametreleri açısından istatiksel farklılık saptanmadı. Koroner arter hastalığı yaygınlığının değerlendirildiği SYNTAX skoru ile arteriyel sertlik parametreleri arasında da anlamlı korelasyon izlenmedi. Her iki grup birlikte değerlendirildiğinde arteriyel sertlik parametreleri ile yaş, hipertansiyon ve VKİ arasında istatiksel olarak anlamlı korelasyon tespit edildi. Sonuç: Çalışmamızda koroner arter hastalığı varlığı ve yaygınlığı ile arteriyel sertlik parametreleri arasında ilişki tespit edilememiştir. Bu sonuç, farklı toplumlar ve hasta grupları arasında arteriyel sertlik açısından yüksek değişkenliğin olduğunu ve pek çok unsurun arteriyel sertlik gelişmesinde rol oynadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is known that arterial stiffness is an independent risk factor for cardiovascular diseases and mortality. However our knowledge about the extent and severity of coronary artery disease and the relationship between arterial stiffness parameters, is limited and contradictory. In this study it is aimed to evaluate the relationship between aortic elastic parameters which is measured in the presence of coronary artery disease with noninvasive oscillometric 'Tensiomed' device and SYNTAX score, indicating the severity of CAD. Methods: 100 consecutive patients were included in the study that underwent coronary angiography within the Afyon Kocatepe University Faculty of Medicine Department of Cardiology. Patients were separated in two groups: 33 patients (13 women and 20 men) that is detected normal coronary arteries in coronary angiography as control group and 67 patients (12 women and 55 men) that is detected a lesion in coronary angiography as coronary heart disease. In this patient and control groups arterial stiffness parameters were measured with oscillometric Tensiomed device, SYNTAX score was calculated in patient group that indicating the severity of CAD. Results: While BMI and body weight was less than in coronary artery disease group compared with the control group (respectively; p = 0.018 and p = 0.025), in terms of gender male participant were significantly higher in the CAD group (p=0.025). Smoking was more prevalent in the CAD group (p = 0.018). LDL cholesterol levels were found to be significantly higher in coronary artery disease group (p=0.006). While all blood pressure and pulse pressure values were detected significantly higher in group without coronary artery disease, there was no statistically significant difference in terms of arterial stiffness parameters between the groups. A significant correlation between SYNTAX score that assess the prevalence of coronary artery disease and arterial stiffness parameters was not observed. When both groups are considered together a statistically significant correlation between arterial stiffness parameters and age, hypertension and BMI was determined. Conclusions: In our study, relationship between the presence and extent of coronary artery disease and arterial stiffness parameters was not detected. This result suggest that there is high variability between different societies and patient groups in terms of arterial stiffness and many factors play a role in the development of arterial stiffness.