Türk popülasyonunda apelin genindeki varyasyonların koroner arter hastalığı ile olan ilişkilerinin incelenmesi
Türk popülasyonunda apeli̇n geni̇ndeki̇ varyasyonlarin koroner arter hastaliği i̇le olan i̇li̇şki̇leri̇ni̇n i̇ncelenmesi̇
  1. Tez No: 456086
  2. Yazar: EBRAHİM PAKİZEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VURAL ALİ VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: KAH genetik ve çevresel faktörlerin birlikte rol oynadığı multifaktöriyel bir hastalık olup, kardiyovasküler nedenli mortalite ve morbiditenin en önemli nedenidir. Apelin inotropik ve vazodilatatör özellikleri olan yeni keşfedilmiş bir peptit olup APJ reseptörünün endojen ligandıdır. Son yıllarda apelin genindeki çeşitli varyasyonların hipertansiyon, diabet ve koroner arter hastalığıyla (KAH) ilişkisi bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı Türk popülasyonunda apelin genindeki varyasyonların KAH ile olan ilişkisinin incelenmesidir. Metod: Bu çalışma bir gözlemsel vaka-kontrol çalışması olup 30-65 yaşları arası, toplam 244 kişi çalışmaya alındı (134 KAH ve 110 kontrol). Çalışmada apelin genindeki 2 SNP (rs3115758 ve rs3115759) nin gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu yöntemiyle genotiplemesi yapıldı ve KAH ve kontrol gruplarındaki genotip ve allel frekansları student t testi ile karşılaştırıldı. Ayrıca çoklu regresyon analizi ile KAH nın risk öngördürücüleri analiz edildi. Sonuçlar: Apelin genindeki rs3115758 ve rs3115759 varyantlarının TT ve AA risk genotipleri aynı oranda KAH riskinde anlamlı artışla ilişkili bulundu (Her iki varyant için OR 6,3 %95 GA 1,41 ve 28,6) (p=0.006). Apelin genindeki varyasyonlardan rs3115758 ve rs3115759 un heterozigot ve homozigot mutant genotipleri (sırasıyla GT ve TT ve GA ve AA) aynı oranda hipertansif hastalarda normotansiflere göre anlamlı olarak daha yüksek oranda saptandı (p=0,01). Yapilan çoklu regresyon analizinde diğer KAH risk faktörlerinden bağımsız olarak rs3115758'in TT genotipinin KAH gelişimini 5.91 kat arttırdığı saptanmıştır. Tartışma: Sonuç olarak bu çalışmada apelin genindeki çeşitli varyasyonların Türk popülasyonunda KAH ile önemli ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Coronary artery disease (CAD), which develops from complex interactions between genetic and enviromental factors, is a leading cause of death worldwide. Apelin is a novel endogenous peptide with inotropic and vasodilatory properties that is the ligand for the APJ receptor. In recent years, the genetic variants on apelin has been found to be related with hypertension diabetes and CAD. The aim of this study was to investigate the relation of genetic variants on apelin with CAD in Turkish population. Methods: The present observational case–control study consisted of 244 Turkish subjects (134 CAD patients and 110 healthy controls), aged 30-65 years. Real-time polymerase chain reaction (RT-PCR) was used to analyze the 2 SNPs in CAD patients and healthy controls. Allele and genotype frequencies between patients and control subjects were compared using the chi-square (χ2) test. The risk predictors of CAD were analyzed with multiple logistic regression analysis. Results: TT and AA risk genotypes of rs3115758 ve rs3115759 variants were significantly found to be related with risk of CAD with same power (OR 6,3 %95 CI 1,41 ve 28,6) (p=0.006). The heterozygote and homozygote mutants genotypes of two variants (GT and TT and GA and AA respectively) were significantly found to be higher in hypertensive group with the same rate (p=0,01). The homozygous TT genotype for rs3115758 increased the CAD risk with an OR 5.91 independent from other CAD risk factors. Conclusion: In this study, the variants on apelin gene were found to be related with CAD in Turkish population.