Çocukluk çağında primer baş ağrıları, eşlik eden komorbid hastalıklar ve bunların yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of primary headache, comorbid diseases and their effects on the quality of life in childhood
  1. Tez No: 456096
  2. Yazar: CANAN TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Baş ağrısı çocukluk çağında oldukça sık karşılaşılan yakınmalardan biridir. Primer baş ağrıları birçok hastalıkla komorbidite gösterebilir. Baş ağrısının etkisini saptamada 'işlev kaybı' ve 'yaşam kalitesi' ölçümü oldukça değerlidir. Bu çalışmada; primer baş ağrısı olan çocuklarda eşlik eden komorbiditeler ve bu komorbiditelerin yaşam kalitesi üzerine olan olası etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda %75 ile migren ilk sırada, gerilim tipi baş ağrısı %25 ile ikinci sırada yer aldı. 8-11 yaş arası hasta grubunda baş ağrısı kız ve erkek hastalarda eşit sıklıkta görülürken, 12-17 yaş arası hasta grubunda baş ağrısı kız hastalarda daha fazla saptandı. Baş ağrısının kız hastalarda, erkeklerden daha sık geliştiği görüldü. Hastalarda gastroözefagial reflü semptomları kontrol grubu bireylerine göre daha yüksek oranda bulundu. Benzer şekilde hastaların kontrol grubu bireylere göre anlamlı derecede daha yüksek oranla majör depresyon, dikkat eksikliği ve karşı olma karşı gelme bozukluğu yaşadığı saptandı. Migrenli hastalarda PedMIDAS skoru gerilim tipi baş ağrılı hastalara göre anlamlı derecede daha yüksek tespit edildi. Migrenli veya gerilim tipi baş ağrılı olan hastalarda çocuk yaşam kalitesi anketi ve yaşam kalitesi anketi aile formlarında; tüm yaşam kalitesi alanları ve toplam yaşam kalitesi puanları kontrol grubu bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı derece düşük olarak saptandı. Yaşam kalitesi ile yaş ve ağrı sıklığı arasında ilişki tespit edildi. Ağrı sıklığı ve yaş arttıkça toplam yaşam kalitesi puanının azaldığı saptandı. Hasta ve kontrol grubunda çocuk yaşam kalitesi anketleri ile yaşam kalitesi anketleri aile formları alt boyutlar ve toplam yaşam kalitesi puanı açısından karşılaştırıldı. Hasta grubunda; çocuğun bedensel iyilik algısı, aile algısı ve toplam yaşam kalitesi puanı arttıkça ailenin puanının da arttığı izlendi. Kontrol grubunda ise çocuk ile ailenin alt boyutlar ve toplam yaşam kalitesi puanları arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Psikiyatrik komorbiditesi olan hastalarda çocuk yaşam kalitesi anketlerinde özsaygı algısı, sosyal ilişkiler algısı ve toplam yaşam kalitesi puanları, psikiyatrik komorbiditesi olmayan hastalara göre anlamlı derecede düşük saptandı. PedMIDAS ve yaşam kalitesi anketleri korelasyonu karşılaştırıldığında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç olarak; migrenli çocuk hastalarda yaşam kalitesinin belirli alanları psikiyatrik komorbiditesi olanlarda olmayanlara göre daha belirgin etkilenmektedir. Migrenli çocuk hastalarda baş ağrısının etkisinin değerlendirilmesinde, PedMIDAS tek başına yeterli olmayıp eş zamanlı olarak mutlaka yaşam kalitesi değerlendirmesinin de yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Headache is a common complaint in childhood. Several conditions are comorbid with primary headaches. Measurements of“disability assessment”and“quality of life”is quite valuable to determine the effect of headache. The objective of this study was to investigate comorbidities and their possible effects on the quality of life in children with primary headache. In our study, the leading cause of headache was migraine with 75 patients (75%), followed by tension-type headache in 25 patients (25%). However, in children between ages of 8-11 years, headache prevalence was equal in boys and girls, but in children between ages of 12-17 years, headache was more common in girls than boys. The frequency of headache was higher in girls than boys. Patiens had more reflux than control group. Among the gastrointestinal symptoms, reflux was the most common. Patients had major depression, attention deficit and oppositional defiant disorder with significantly higher rates than control group. PedMIDAS scores were found to be significantly higher in patients with migraine than patients with tension type headache. According to child self-report quality of life and their family forms; patients with migraine or tension type headache reported significantly lower subscale scores and total quality of life scores, than individuals in control group. The quality of life was found to be correlated with the age and frequency of headache; while pain frequency and age increased, total life quality score decreased. The children quality of lifequestionnaire and their family forms of the patient and control groups were compared for subscales and total life quality score. In the patient group; physical well-being perception, perception offamily and the total quality of life scores of child increased, while family's scores decreased. There was no significant relationship between child's and his or her family's subscales and total quality of life scores in the control group. In the children quality of life questionnaire of patients with psychiatric comorbidity, self-esteem perception, social contacts perception and total quality of life scores were found significantly lower than patients without psychiatric comorbidity. In the present study, PedMIDAS and quality of life questionnaires were also compared. No significant correlation between the children quality of life questionnaire and their family forms was detected. In conclusion, qualities of life of pediatric patients with migraine were affected more prominent in patients with psychiatric comorbidity than without. PedMIDAS is not sufficient by alone to evaluate the effect of headache in pediatric patients with migraine, evaluation of quality of life is required concurrently.