Prediyaliz dönemdeki kronik böbrek hastalarında hiperparatiroidinin prevalansı ve d vitamini düzeyi ile ilişkisi
The prevalence of hyperparathyroidism in patients with predialysis chronic renal failure and its relationship with vitamin d levels
  1. Tez No: 456106
  2. Yazar: AYŞE SELCEN PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN SEYAHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Amaç Bu çalışmada prediyaliz dönemdeki evre 3-4 kronik böbrek hastalığı (KBH) tanısıyla takip edilen hastalarda, sekonder hiperparatiroidinin prevalansının saptanması ve D vitamini düzeyi ile ilişkisinin, beslenme ve güneş maruziyeti değişkenleri de göz önünde bulundurularak ortaya konulması amaçlanmıştır. Yöntem Kasım 2013 ve Şubat 2014 tarihleri arasında Nefroloji Polikliniği'ne başvuran, evre 3-4 KBH olan 113 hasta çalışmaya alındı. Her hastaya ait demografik, klinik ve yaşam tarzı özelliklerine ait veriler anket formuna kaydedildi. Hastalardan kreatinin, kalsiyum, fosfor, parathormon, 25-hidroksivitamin D (25-OH-Dvit) ve 1,25-dihidroksivitamin D (1,25-OH-Dvit) düzeyi ölçümü için alınan serum örnekleri ELISA yöntemi ile çalışıldı. Hiperparatiroidi sıklığı ve D vitamini düzeyi ile ilişkisi demografik, klinik ve yaşam tarzı özellikleri dikkate alınarak araştırıldı. Bulgular Evre 3 KBH olan hasta sayısı 85, evre 4 KBH olanların sayısı 28 idi. Hastalar ortalama 59,94 ± 11,6 yaşında, E/K oranı 67/46 idi. Hiperparatiroidi hastaların %57,5'inde saptandı. Tüm hastaların %89,4'ünde 25-OH-Dvit düzeyinin düşük olduğu ve evreler arasında bu oranın değişmediği görüldü. 25. persentile göre tanımlanan kesim değerine göre 1,25-OH-Dvit düzeyleri düşük (1,25-OH-Dvit
Özet (Çeviri)
Objective This study aims to determine the prevalence of secondary hyperparathyroidism and its relationship with vitamin D levels considering with diet habits and sun exposure in predialysis patients with stage 3-4 chronic kidney disease(CKD). Methods Between November 2013 and February 2014, 113 stage 3-4CKD patients who admitted to Nephrology outpatient clinic were enrolled in to the study. Clinical, demographic, and lifestyle characteristics of patients were recorded by a questionnaire. Patients' blood samples were collected, than serum creatinine, calcium, phosphorus, parathormone, 25-hydroxyvitaminD(25-OH-Dvit) and 1.25-dihydroxyvitaminD(1.25-OH-Dvit) levels were measured by ELISA. The prevalence of hyperparathyroidism and its relationship with vitamin D levels were investigated by considering demographic, clinical and lifestyle characteristics. Results 85 patients had stage 3CKD, and 28 patients had stage 4CKD. The mean age of subjects was 59.9±11.6years, and M/F ratio was 67/46. The prevalence of hyperparathyroidism was found to be 57.5%. The frequency of low 25-OH-Dvit levels was 89.4%, with similar ratios in the two stages. CKD patients were divided into two groups using the 25th percentile cutoff(54.53pg/ml). The mean parathormon level was significantly higher in the low group compared to those of the high group(p=0.048).