Renal transplant hastalarında koroner arter kalsifikasyonununun ilerlemesinde etkili faktörlerin incelenmesi
Determine the factors associated with progression of coronary artery calcification in renal transplant recipients.
  1. Tez No: 456110
  2. Yazar: SİBEL GÜLÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN SEYAHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
GİRİŞ: Kardiyovasküler hastalık renal transplant hastalarında önde gelen ölüm nedenidir. Koroner arter kalsifikasyonu (KAK) artmış aterosklerotik yük ve kardiyovasküler olaylarla ilişkilidir. Renal transplant hastalarında KAK progresyonunu belirlemek ve progresyonla ilişkili faktörleri araştırmayı amaçladık. HASTALAR VE YÖNTEM: 106 renal transplant hastasında KAK ölçümü için 'multidedektör' bilgisayarlı tomografi kullandık. Bazal ve takip süresinin sonunda çekim yapıldı ve KAK progresyon insidansını hesaplayabilmek için her hastanın KAK skor değişimi bireysel olarak değerlendirildi. KAK progresyonunun değişkenlerini değerlendirmek için multivariate lojistik regresyon analizi kullanıldı. BULGULAR: Bazal KAK prevalansı % 34 ve ortalama KAK skoru 47,3±138,6 idi. ortalama 6,9 ± 0,5 yıl sonra takip çekimi yapıldı, KAK prevalansı % 45,3 ve ortalama KAK skoru 140 ± 338,8' e yükseldi. Progresyon tanımında kullanılan metoda göre değişen KAK skor progresyonu %33 ve 34 olarak bulundu. Bazal KAK bulunan hastalarda median yıllık KAK progresyonu 13,8 bulundu. Bazal KAK skoru KAK progresyonunun bağımsız değişkeni idi. SONUÇ: Renal ransplant hastalarında KAK progresyonu koroner arter kalsifikasyonun olağan gelişim paternidir. Bazal KAK, KAK progresyonu ile güçlü ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Cardiovascular disease is the leading cause of mortality among renal transplant recipients. Coronary artery calcification (CAC) is associated with increased atherosclerotic burden and cardiovascular events. We conducted a study to determine the progression of CAC in renal transplant recipients; we also examined the factors associated with progression. METHODS: We used multi-detector computed tomography to examine CAC in 106 renal transplant recipients. A baseline and a follow-up scan were performed and changes in CAC scores were evaluated in each patient individually, to calculate the incidence of CAC progression. Multivariate logistic regression analysis was used to evaluate the determinants of CAC progression. RESULTS: Baseline CAC prevalence was 34% and the mean CAC score was 47,3 ± 138,6. At follow-up scan that was performed after an average of 6,9 ± 0,5 years, CAC prevalence increased to 45,3% and the mean CAC score to 140 ±338,8. Progression of individual CAC score was found 32 and 33 %, depending on the method used to define progression. In patients with baseline CAC, median annualized rate of CAC progression was 13,8. Baseline CAC score was the independent determinant of CAC progression. CONCLUSİONS: Progression of CAC is the usual evolution pattern of CAC in renal transplant recipients. Baseline CAC was strongly associated with progression of CAC.