Zeytinyağı bazlı total parenteral nutrisyon solüsyonlarının oksidan-antioksidan sisteme ve arteriyel sertlik üzerine etkileri
The effect of oil-based total parenteral nutritions on the oxidant-antioxidant systems and arterial stiffness
- Tez No: 456111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Kardiyoloji, Nefroloji, Gastroenterology, Cardiology, Nephrology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Malnutrisyonlu veya beslenme desteğine ihtiyacı olan hastalarda beslenme durumu hastanın iyileşmesinde anahtar rollerden bir tanesidir. Bu hastalarda kas yıkımının derecesi ve kilo kaybı uzun yaşam süresi ile ters orantılıdır. Bu nedenle konuyla ilgili araştırmalar, beslenme ürünlerinin bağışıklık sistemini koruyucu, düzenleyici, güçlendirici etkileri üzerinde yoğunlaşmıştır. Literatürdeki örneklerde, diyetle alınan sızma zeytinyağının beslenme sonrası antioksidan kapasiteyi arttırdığı ve antiinflamatuar sitokinleri azalttığı belirtilmektedir.“Bizde kullandığımız zeytinyağı bazlı lipid solüsyonları ile beslenme sonrası benzer sonuçlar elde edebilir miyiz?”düşüncesinden yola çıkarak bu çalışmayı planladık. Hastanemiz YBÜ ve servislerinde yatmakta olan BD gereksinimi olan, 20-75 yaş arası rastgele seçilmiş malnutrisyonlu 35 hastayı çalışmamıza dahil ettik. Tüm hastalara zeytinyağı bazlı PN verdik ve tedavinin başlangıcından öncesi ile tedavinin sonrasındaki lipid profillerini, biyokimyasal verilerini, TAS, TOS, OSİ değerlerini ve arteriyel sertliğin değerlendirilmesi açısından da SI, RI, VA değerlerini inceledik. Çalışma boyunca, beslenmenin monitorizasyonu ve olası komplikasyonları gözlemlemek için rutin biyokimyasal izlemleri yapıldı. Kullandığımız zeytinyağı bazlı solüsyonlarının klasik lipid parametrelerine etkilerini izlemek için beslenme başlamadan önce ve beslenme başladıktan sonra 1. ve 3. günlerde hastaların lipid profilleri incelendi. Çalışmamızın sonucunda tamamına zeytinyağı bazlı beslenme solüsyonu kullandığımız hasta grubumuzda 2. ve 4. gün sonunda TAS, TOS, OSİ, SI, RI, VA değerlerinde anlamlı bir değişim saptamadık. Sonuç olarak çalışmamızda, zeytinyağı bazlı total parenteral nutrisyon solüsyonlarıyla beslenmenin, oksidan-antioksidan sistem ile arteriyel sertlik üzerine herhangi bir etkisini gözlemlemedik.
Özet (Çeviri)
Nutritional support is one of the key roles for the treatment of malnourished patients to improve the healing preocess. The degree of muscular atrophy and weight loss is inversely proportional to lifespan. Therefore, researches over nutritional products are based on their protecting, regulating and reinforcing effects to the immune system. The previous researches in the literature showed, dietary olive oil intake increaes antioxidant capasity while decreasing anti-inflammatory cytokines. This project is based on thesis that the lipid based parenteral nutritional products have the similar results. 35 patients between the age of 25-75 who were hospitalised in the ICU or in the inpatient clinic of our hospital that need the U.S. were randomly selected. All patients were feeded with olive oil-based PN and their pretreatment lipid profile, and biochemical data, TAS, TOS, OSI values and arterial stiffness for assessing the SI, RI, VA results were compared with the post-treatment results. During the study, the potential complications were followed up with biochemical tests and nutritional treatment was monitored. To observe the effects of the oil-based products over lipid parameters the serum lipid levels are examined on the 1st and 3rd day of the treatment. As a result no significant changes observed for the TAS, TOS, OSI, SI, RI, VA values at the end of 2nd and 4th day of our patient group, that is all treated with olive-oil based nutritional products. As a conclusion, we haven't observed any significant effect of olive oil-based diet with total parenteral nutritional products over the oxidant-antioxidant systems or arterial stiffness.