Yedikır baraj topraklarında doğal radyoaktivite tayini
Determination of natural radioactivity in soil in the Yedikır dam
  1. Tez No: 456130
  2. Yazar: MEDİNE ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Radyasyonun her yerde olduğu bir dünyada yaşamaktayız. Radyasyon çevresel faktörlere bağlıdır. Yedikır Barajı Amasya ilinde bulunan Suluova ilçesine ait bir barajdır. Suluova halkı, bu barajdan içme suyunu karşıladığı gibi tarımda sulama amacıyla da kullanmaktadır. Bu çalışmada, Amasya'nın Suluova ilçesinde bulunan Yedikır Barajı etrafındaki toprak numunelerinde 1460, 1764 ve 2610 keV de sırasıyla ⁴⁰K , ²²⁶Ra ve ²³²Th 'nin aktivite konsantrasyonları ölçülmüştür. Bu ölçümler Amasya Üniversitesi Radyoaktif Araştırma Laboratuarında bulunan 3“x3”NaI (Tl) dedektörü içeren gama spektrometre sistemi ile belirlenmiştir. Aktivite konsantrasyonları (⁴⁰K, ²²⁶Ra ve ²³²Th), radyum eşdeğer aktiviteleri, toplam ve yıllık etkin doz hızı ve iç tehlike indeksleri hesaplanmıştır. Hesaplanan bu değerler limit değerlerin oldukça altında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
We live in a world where radiation is everywhere. Radiation is dependent on environmental factors. Yedikir Dam is a dam which belonging to Suluova district in Amasya province. Suluova people use drinking water from this dam as well as irrigation in agriculture. In this study, activity concentrations of ⁴⁰K, ²²⁶Ra and ²³²Th were measured at 1460, 1764 and 2610 keV, respectively, in soil samples around Yedikir Dam in Suluova province of Amasya. These measurements were determined by a gamma spectrometer system containing a 3“x3”NaI (Tl) detector at the Amasya University Radioactive Research Laboratory. Activity concentrations (⁴⁰K, ²²⁶Ra and ³³²Th), radium equivalent activities, total and annual effective dose rate and internal hazard indices were calculated. These calculated values are well below the limit values.