Kablo demetleme konveyör hattında bilgisayar destekli ergonomik analizler
Computer aided ergonomics analysis on wiring harness assembly conveyor
- Tez No: 456159
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışan performansı, üretim sistemlerinde verimlilik ve kalite üzerinde etkili olan en önemli faktörlerden biridir. Çalışanın iş performansı, çalışma yöntemi ve çalışma ortamının koşullarından etkilenmektedir. Çalışma ortamındaki eksiklikler performansın düşmesine sebep olduğu gibi, bu eksikliklerden kaynaklanan uygun olmayan çalışma duruşları da çalışan sağlığını olumsuz etkileyerek mesleğe bağlı kas iskelet sistemi rahatsızlıkları riskini arttırmaktadır. Bu rahatsızlıkların oluşmasını önlemek amacıyla çalışma duruşları ergonomik açıdan değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, otomotiv sektöründe kablo donanımları üreten bir işletmenin kablo demetleme konveyör hattı incelenmiş ve hatta yapılan montaj işlemlerinde çalışanların eğilme, uzanma gibi hareketleri gün içinde sıklıkla tekrarladığı görülmüştür. Çalışmanın amacı; ergonomik açıdan uygun olmayan çalışma duruşlarının azaltılarak çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve çalışan sağlığının korunmasıdır. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi, kalite performansını ve iş verimliliğini arttıracaktır. Çalışanları rahatsız eden ve uygun olmayan çalışma duruşlarının belirlenmesi için anket uygulanmış, anket sonuçlarına göre çalışma duruşlarından etkilenen vücut bölgeleri değerlendirilmiştir. Uygun olmayan duruşların kas iskelet sistemi rahatsızlığı riski REBA yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Bu duruşlar sanal ortamda AnyBody Modelleme Sistemi ile modellenmiş ve zorlanmaların belirlenmesi için statik ve dinamik analizler gerçekleştirilmiştir. Dinamik analiz için gerekli hareket verisi hareket yakalama sistemi ile elde edilmiştir. Yapılan değerlendirmelerin sonuçlarına göre, montaj hattının çalışanlarla daha uyumlu olacak şekilde yeniden tasarımı gerçekleştirilmiştir. İmalatı gerçekleştirilen yeni konveyör hattı için bilgisayar destekli analizler tekrarlanmış, çalışanlar açısından riskli ve yorucu duruşların azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The employee performance as one of the most important factors affecting productivity and quality, is influenced by working methods and the conditions of working environment. Negative conditions in working environment cause decrease on employee performance, besides unsuitable working postures resulting from these conditions increase the risk of occupational musculoskeletal disorders. In order to prevent the occurrence of such disorders, working postures are evaluated ergonomically. In this study, wiring harness assembly line of a company that produces wiring harnesses for the automotive industry was investigated. It was observed that during the assembly processes on the conveyor line, the bending and reaching movements of the employees are frequently repeated throughout the working hours. The purpose of this study was to improve working conditions and to protect employee health by reducing ergonomically unsuitable working postures. Improvement of working conditions will improve quality performance and productivity. A questionnaire was applied to determine uncomfortable and unsuitable working postures. According to the questionnaire results the body regions affected by working postures were evaluated. The risk of musculoskeletal disorders of mentioned postures was determined using the REBA method. These postures are modeled in the virtual environment using AnyBody Modeling System and both static and dynamic analyzes were carried out to determine the strain on employees. The motion data required for dynamic analysis was obtained using a motion capture system. According to the results of the evaluations made, the conveyor line was redesigned to be more compatible wtih employees. Computer aided ergonomics analysis were repeated for the new conveyor line manufactured.