Türkiye'de yayılış gösteren Conringia Heist. Ex Fabr. (Brassicaceae) cinsi üzerinde karşılaştırmalı mikromorfolojik ve anatomik araştırmalar
Comparative micromorphological and anatomical investigations on Conringia Heist. Ex Fabr.genus in Turkey
- Tez No: 456158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Conringia Heist. Ex Fabr. cinsinin Türkiye'de yetişen taksonları üzerinde mikromorfolojik ve anatomik çalışmaları içermektedir. Türkiye Florası'nda Conringia cinsi 6 türle (Conringia austriaca (Jacq.) Sweet, Hort, Conringia clavata (C.A.Mey.) Busch, Conringia persica Boiss, Conringia grandiflora Boiss.&Heldr., Conringia orientalis (L.) Dumort, Conringia planisiliqua Fisch.&Mey.) temsil edilmektedir. Bu türlerden yalnızca C. grandiflora endemik olup endemizm oranı % 17 dir. Anatomik çalışmalarda türlerin kök ve gövdelerinden jiletle enine, yapraklarından enine ve yüzeysel kesitler alınarak ışık mikroskobunda ayrıntılı olarak incelenmiş ve mikrofotoğrafları çekilmiştir. Anatomik sonuçlara göre, kök enine kesitlerinde türlerin ksilem/kök oranlarında, trake çaplarında ve öz bölgelerinde; gövde enine kesitlerde türlerin iletim demeti yapısı ve sayısında farklılıklar gözlenmiştir. Yalnızca bir türün (C. grandiflora) öz bölgesinde kristal yapısına rastlanmıştır. Yaprak enine kesitlerinde türlerin mezofil yapılarında, orta damar bölgesinde bulunan iletim demeti sayısında; yaprak yüzeysel kesitlerinde epidermis hücrelerinin şekillerinde ve stoma sayılarında farklılıklar gözlenmiştir. Diğer anatomik karakterlerde önemli farklılıklar görülmemiştir. Anatomik karakterlerin mikrometrik ölçümleri tablolarla sunulmuştur. Mikromorfolojik çalışmalarda gövde ve yaprak yüzeyi LM ve SEM mikroskoplarında incelenmiş ve mikrofotoğrafları çekilerek sunulmuştur. Mikromorfolojik çalışmalar sonucunda; cinsin gövde ve yapraklarında tüylere rastlanmamıştır. Gövde ve yaprakların kütikulaları üzerinde seyrek ya da yoğun olarak mumsu tabaka ile örtülü olduğu gözlenmiştir. Yaprak alt ve üst epidermis hücrelerinin antiklinal çeperleri dalgalı ve yükselmiş; periklinal çeperleri ise düz ve üzeri mumsu tabakalarla kaplı oluğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Anatomi, Brassicaceae, Conringia, Mikromorfoloji, Türkiye.
Özet (Çeviri)
This study includes the micromorphological and anatomical researches on the taxa of genus Conringia Heist. ex Fabr. growing in Turkey. Conringia genus are represented with 6 species (Conringia austriaca(Jacq.)Sweet, Hort, Conringia clavata (C.A.Mey.) Busch, Conringia persica Boiss, Conringia grandiflora Boiss.&Heldr., Conringia orientalis (L.) Dumort, Conringia planisiliqua Fisch.&Mey.) in Turkish Flora. Only C. grandiflora of these species are endemic and endemism rate is approximately 17 %. In anatomical studies; the roots and stems of the species were transected by a razor, transversal and superficial cross-sections were taken from the leaves and examined in under light microscope in detail and micro photographs were taken. According to the anatomical results, in root cross sections, xylem / root proportions, trachea diameters and in pith; there are differences in vascular bundles structure and number of species in the stem cross section. Only one species (C. grandiflora) was found to have crystal structure in the pith. In the mesophylic structures of the species in the leaf cross sections, in the number of the vascular bundle in the middle vein; there were differences in the shapes of the epidermis cells and stoma numbers in the leaf superficial sections. There were no significant differences in other anatomical characteristics. Micrometric measurements of anatomical characters are presented in tables. In micromorphological studies; of species stem and leaf surface were examined under the microscope LM and SEM. Their microphotographs are presented in the column. Micromorphological results of studies; there was no genus in the hairs on stems and leaves. The surface of the stems and leaves sparsely and densely was observed to be covered with particles waxy cuticular. Anticlinal walls of the upper and lower leaf epidermis cells volatile and increased to, periclinal walls were determined to be covered with upper waxy layer and the flat. KEYWORDS: Anatomical, Brassicaceae, Conringia, Micromorphological, Turkey.