Helyum atomunun rezonans durumlarının (e,2e) tekniği ile incelenmesi
Investigation of the rezonans states of helium atom by (e,2e) technique
- Tez No: 456186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALİ YALIM, DR. ZEHRA NUR ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Elektron spektrometresi ileŞma spektrometresi ile iki elektron eŞzamanlı olarak detekte edilmektedir. Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünde kurulu bulunan e-COL Laboratuvarındaki elektron spektrometresi ile elektron çarpıŞma deneyleri yapılabilmektedir. Bu tez çalıŞmasında, Helyum atomunda ikili uyarma-kendiliğinden iyonlaŞma rezonans düzeyleri elektron çarpıŞma deney düzeneği kullanılarak yapılan tesir kesiti ölçümleri ile belirlenmiŞtir. Deneylerde, 200 eV enerjili gelen elektronların hedef atomlarından inelastik olarak saçılması sonucu ortaya çıkan iki elektron eŞ zamanlı olarak -13 ve 60 derecelerde yerleŞtirilmiŞ enerji analizörleri ile detekte edilmiŞtir.
Özet (Çeviri)
In collision experiments carried out using electron spectrometry, the scattered and the ejected electrons produced by the collisions of the electron beam at a specific energy with target gas can be detected separately or in coincidence by the (e,2e) technique according to their angles and energies. Electron collision experiments are done in eCOL laboratory at Physics Department of Afyon Kocatepe University. In this work, the autoionization resonance energy levels were determined by differential cross section measurements using an electron collision experimental set up. The autoionization energy levels were investigated through the cross-section measurements at different angles and at energies. In the experiments, outgoing two electrons produced via inelastic scattering between the 200 eV incident electrons and the target atom were detected using the energy analyzers positioned at -13 and at 60 degrees.