Helyum atomunun temel ve uyarılmış enerji seviyelerinin beklenen değerlerini Hylleraas tipi dalga fonksiyonu ile hesaplanması
  1. Tez No: 28575
  2. Yazar: NURHAN OCAK (NAZLIM)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ DAĞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
VI ÖZET Helyum atomunun temel ve uyarılmış enerji seviyelerinin beklenen değerleri; Hylleraas- tipi daJga fonksiyonu kullanılarak, varyasyonel tekniği ile çözülmüştür. Enerjilerin çözumûndeki nümerik hesaplamalar ise matamatika paket programı ve fortran -77 bilgisayar programı iie elde edilmiştir. Bulunan sonuçlar ise diğer hesaplama yöntemlerine ve deneysel değerlere yakın sonuçlar vermiştir. Helyum atomu için kurulan dalga fonksiyonunun uygun olduğu ??«.ir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In this thesis a computer package program has been used for computing the ground and excite state energies of Helium, using the Hylleraas-type wave functions. The numerical calculates to the solution of energies has been obtained with the“Matamatica”package program and“Fortran-77”computer program. The results obtained are compared with the values in the literature and it » found that the wave functions chosen for Helium give the correct result