Helyum atomunun ikili uyarılma-iyonlaşma rezonans profillerinin açısal değişimlerinin incelenmesi
Investigation for angular distribution of atomic helium double excitation-ionization resonance profiles
  1. Tez No: 456187
  2. Yazar: NURÇİN KAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALİ YALIM, DR. ZEHRA NUR ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Afyon Kocatepe Üniversitesi Elektron Çarpışma Laboratuvarında (e-COL) bulunan elektron spektrometresinde, helyum atomuna ait kendiliğinden iyonlaşma enerji düzeylerinin açısal spektrumu deneysel olarak incelenmiştir. Bu araştırmada, elektron çarpışma laboratuvarında ki (e-COL) deney düzeneği; elektron tabancası, hedef gaz atomu (He), saçılan ve koparılan elektronların tespit eden analizör ve elektron demeti akımını ölçmek amacı ile kullanılan Faraday Elektron Toplayıcıdan (FET) oluşmaktadır. Helyum atomunun kendiliğinden iyonlaşma enerji düzeylerinin açısal dağılımları, atomun 200 eV enerjili gelen elektron demeti ile uyarılarak koparılan elektronlar detekte edilerek belirlenmiştir. Diferansiyel tesir kesiti ölçümleri ve 10o-130o aralığında ve 32,5-35 eV'de ki rezonans enerji düzeyleri için yapılmıştır. Rezonans enerji düzeylerinden iyonlaşma ile direkt iyonlaşma, spektrumlarda üst üste bindiklerinden dolayı ayrı ayrı gözlenememiştir. Rezonans profillerinin simetri durumları küçük açılarda değişkenken, büyük açılarda tamamen simetrik hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the angular spectrum of autoionization energy levels of helium atom was experimentally investigated using the electron spectrometry in Electron Collision Laboratory (e-COL) at Afyon Kocatepe University. The experimental setup in the electron collision laboratory (e-COL) consists of an electron gun, target gas atom (He), the analyzer that is designed to measure scattered and ejected electrons, and the Faraday Electron Collector (FET) that is used to measure the electron beam current. The angular distributions of the autoionization energy levels of the helium atom were determined by detecting the outgoing electrons after the excitation of it by 200 eV energetic electrons. Differential force cross section measurements (DCS) were made for 10o-130o angular range and for 32,5-35 eV resonance energy levels. Ionization from resonance energy levels and the direct ionization could not be separately observed due to overlapping in the spectra. While the symmetrical shapes of resonance profiles are variable for small angles, they become perfectly symmetrical for large angles.