Konut iç mekan tasarımında doğal ve yapay aydınlatma ilkeleri.
Principles of daylighting and artifical lighting in the interior design of residences
  1. Tez No: 144384
  2. Yazar: BORA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MESUT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Bu çalışmada, konut iç mekanlarında gerçekleştirilen eylemler doğrultusunda, doğal ve yapay aydınlatma düzenleri ile oluşturulan sağlıklı görüş koşullarının estetik değerlerle bMeşiminin iç mekan tasarımına katkıları incelenmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ışığın tanımı, fiziksel özellikleri, ışık ve görsel algılama ile ışık-renk ilişkisi konuları doğrultusunda“Işık”kavramı incelenmiştir. İkinci bölümde, aydınlatmayı sağlayan ışık kaynakları araştırılarak, doğal ve yapay olmak üzere, genel anlamda“Aydınlatmanın İlke ve Özellikleri”irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, doğal ve yapay aydınlatma ölçütleri, doğal ve yapay aydınlatma biçimleri ile aydınlatma aygıtları ele alınarak“İç Mekan ve Aydınlatma”konusu incelenmiştir. Dördüncü bölümde, konut iç mekanlarında gerçekleştirilen eylemler doğrultusunda oluşturulan doğal ve yapay aydınlatma düzenleri incelenerek“Konut İç Mekanlarında Aydınlatma İlkeleri”belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümü olan beşinci bölümde ise“Konut İç Mekanlarında Aydınlatma İlkeleri”nin genel değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this study, based on the activities performed in the residence interiors, contributions of healthy sight conditions formed using daylighting and artificial lighting combined with the aesthetics to the interior design are examined. This study comprises introduction and five parts. In the first part,“light”concept is examined through definition of light, its pysical properties, relation between light and visual perception and relation between light and color. The second part briefly focuses on“principles and properties of lighting”via examination of the light sources based on daylighting and artificial lighting. In the third part,“residences and lighting”is investigated through daylighting and artificial lighting criteria, their kinds and lighting equipments. In the fourth part,“lighting principles in the residences”is analyzed in the context of daylighting and artificial lighting formed according to the activities performed in the residence interiors. In the last and fifth part of this study, a general evaluation of“principles of lighting in the residence interiors”is made.