İç mekan tasarımında biyolojik etkin yapay aydınlatmanın insan sağlığına etkileri: Epilepsi hastaları örneği
The biological effects of biologically effective artificial lighting in indoor space design: A case study of epilepsy patients
- Tez No: 842919
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN KULOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, ışığın insan yaşamına olan derin etkilerini ve özellikle iç mekanlardaki yapay aydınlatmanın insan sağlığına potansiyel etkilerini inceleyen disiplinler arası bir araştırmadır. İnsanların duygusal durumlarını, pozitif hislerini ve biyolojik ritimlerini etkileyen ışık, mekan tasarımında önemli bir faktördür. Işığın bir mekanın algılanmasının temelini oluşturduğu göz önüne alındığında, ışığın insan algısındaki ve biyolojik ritmindeki kritik rolü açıktır. Bununla birlikte, yapay aydınlatma kaynaklarının düzensizliği, insan biyolojik saatini bozabilmekte ve sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu araştırma, özellikle iç mekanlardaki yapay aydınlatmanın insan sağlığı üzerindeki etkilerini ele alır ve bu etkileri değerlendirmek için özel olarak tasarlanmış bir deney ortamında ışığın etkisini inceler. Araştırma, epilepsi hastalarının kandaki melatonin seviyeleri ve uyku etkinlikleri gibi verileri kullanarak aydınlatmanın etkisini değerlendirmektedir. Elde edilen veriler, ışığın insan sağlığı üzerindeki önemini daha iyi anlamamıza yardımcı olurken, uygun aydınlatma seçeneklerinin tasarlanması ve kullanılmasının gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu çalışma, iç mekan aydınlatma tasarımlarının insan sağlığına olumlu katkılar sağlayabileceği yönündeki genel bilgiyi artırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonuçları, mekan tasarımında aydınlatmanın kritik rolünü ve doğru aydınlatma seçeneklerinin sağlık ve konfor üzerindeki olumlu etkilerini daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study represents an interdisciplinary research effort examining the profound impact of light on human life, with a particular emphasis on the potential effects of artificial lighting in indoor environments on human health. Light is a critical factor in space design, influencing people's emotional states, evoking positive feelings, and regulating biological rhythms. Given that light forms the cornerstone of how we perceive a space, its pivotal role in human perception and biological rhythms is undeniable. However, the irregularity of artificial lighting sources can disrupt the human biological clock and lead to health issues. This research specifically delves into the effects of artificial lighting in indoor spaces and investigates these effects within a specially designed experimental environment. The study utilizes data, including melatonin levels in the blood and sleep activities of epilepsy patients, to evaluate the impact of lighting. The findings of this research contribute to a better understanding of the significance of light in human health and emphasize the necessity of designing and implementing appropriate lighting solutions. This study aims to increase overall awareness regarding the potential positive contributions of indoor lighting designs to human health. The results of this research can play a pivotal role in enhancing our understanding of the critical role of lighting in spatial design and its positive effects on health and comfort.