DEGAS algıç sistemleri için silikon fotoçoğaltıcı testleri
Silicon photomultiplier tests for DEGAS detector systems
- Tez No: 456213
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT ÖZOK, DOÇ. DR. TAYLAN YETKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Almanya'da Facility for Antiproton and Ion Research (FAIR) merkezinde yapılacak olan Decay Spectroscopy Germanium Array Spectrometer (DEGAS) dedektör sisteminin alt birimlerinden biri aktif γ zırhlama birimidir. Bu alt birimde silikon fotoçoğaltıcılar (SiPM) ile oluşturulmuş sintilasyon dedektörlerinin kullanılması planlanmaktadır. Bu çalışma aktif zırhlamada kullanılması planlanan SiPM'lerin performans testlerini içermektedir. Bu testlerde bir kenar uzunluğu 4.6 cm ve kalınlığı 5 cm olan ve düzgün altıgen geometriye sahip Bizmut Germanat (BGO) inorganik kristali kullanılmıştır. Bu kristalde oluşan sintilasyon fotonları kristalin bir yüzüne yerleştirilen beş adet SiPM ile toplanarak elektrik sinyallerine dönüştürülmüştür. Kristal içerisinde sintilasyon fotonlarını oluşturmak için 22Na radyoaktif kaynağı kullanılmış ve bu kaynağın yaydığı γ ışınlarının spektrumları oluşturularak bu spekturumların analizi gerçekleştirilmiştir. Analizlerin sonucunda BGO ve 5 SiPM ile oluşturulan dedektörden elde edilen değerler, DEGAS için belirlenen kristal başına 1 MeV için %30'dan küçük enerji çözünürlüğü değerini sağladığı belirlenmiştir. Ayrıca dedektör verimi ve gürültü eşiği için de çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The active γ shielding (Backcather) is one of the subdetector of The Decay Spectroscopy Germanium Array Spectrometer (DEGAS) detector system, which will be used in Facility for Antiproton and Ion Research (FAIR) in Germany. Shielding will be based on scintillation crystal formed with silicon photomultiplier (SiPM) readout. This study includes performance tests of the SiPMs used in the active shield detector. Bismuth Germanate (BGO) inorganic crystal with an edge length of 4.6 cm with a 5 cm thickness and uniform hexagonal geometry was used as an active metarial. The surface of this crystal is covered with 5 SiPMs. SiPMs have 6 x 6 mm2 surface area. From this detector, analysis of γ spectrum were performed with 22Na radioactive source. As a result of these analysis, energy resolution of detector corresponded to less than 30% for 1 MeV per crystal as indicated in the design specifications for DEGAS. In addition, the detector efficiency and backround signal treshold studies were performed.