Çankırı ili kemiricilerinin (Mammalıa: Rodentia) karyolojisi
Karyology of rodents (Mammalia: Rodentia) in Çankırı province
  1. Tez No: 456223
  2. Yazar: NURHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARKAN YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada Coğrafik konumu açısından Karadeniz ve İç Anadolu karakterleri gösteren, farklı yükseltilere, ekosistemlere sahip Çankırı ilinde yaşayan kemirici (Mammalia: Rodentia) türlerinin karyolojisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışma 2015-2016 yılları arasında Çankırı ili, ilçeleri ve doğal çevresinde gerçekleşmiştir. Araştırma alanından 5 familyaya ait 10 tür Microtus hartingi, Microtus levis, Meriones tristrami, Apodemus mystacinus, Apodemus witherbyi, Mus macedonicus, Mus musculus, Nannospalax xanthodon, Dryomys nitedula, Allactaga williamsi tespit edilmiştir. Bu türlerin her biri için karyotip preparasyon tekniği kullanılarak, kromozom analizleri yapılmıştır. İncelenen tüm örneklerde diploid kromozom sayısı (2n), otozomal kromozom sayısı (NFa) ve temel kromozom sayısı (NF) analizleri yapılmıştır. Tespit edilen türlerden Çankırı ilinde Microtus levis, Meriones tristrami, Apodemus mystacinus, Apodemus witherbyi, Mus macedonicus, Allactaga williamsi ilk kez lokalite kaydı verilmiş ve karyolojik analizi yapılmıştır. Microtus hartingi ve Mus musculus türlerinin ilk kez karyolojik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the karyology of the rodents (Mammalia: Rodentia) species living in the Çankırı province with different elevations and ecosystems showing the Black Sea and Central Anatolian characters in terms of geographical position. The study was carried out between 2015-2016 in Çankırı province, in the counties and in the natural environment. 10 species of Microtus hartingi, Microtus levis, Meriones tristrami, Apodemus mystacinus, Apodemus witherbyi, Mus macedonicus, Mus musculus, Nannospalax xanthodon, Dryomys nitedula, Allactaga williamsi. For each of these species, chromosomal analyzes were performed using the karyotype preparation technique. The number of diploid chromosomes (2n), number of autosomal chromosomes (NFa) and number of basic chromosomes (NF) were analyzed in all samples examined. Microtus levis, Meriones tristrami, Apodemus mystacinus, Apodemus witherbyi, Mus macedonicus and Allactaga williamsi were recorded for the first time in Çankırı province and karyological analysis was performed. The first karyological analysis of Microtus hartingi and Mus musculus species was performed.