Apiterapide kullanılan bazı biyoaktif bileşiklerin Ardahan yöresi ballarında araştırılması
Investigation of some bioactive compounds used in apitherapy in Ardahan region honey
  1. Tez No: 789815
  2. Yazar: FUNDA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN MARAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Arı ürünlerinin besin değeri oldukça yüksektir. Temel besin maddesi ve enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra insan sağlığı bakımından da oldukça önem teşkil etmektedir. Arı ürünleri içerdiği biyoaktif bileşiklerden dolayı organizmada yararlı etkileri olan fonksiyonel gıdalardandır. Tıpta fonksiyonel gıdalarla beslenme ile biyoaktif bileşiklerin organizmadaki etkilerinden yararlanılarak tedavide olumlu sonuçlar alınmaktadır. Arı ürünleri aynı zamanda alternatif tıpta çeşitli hastalıkların tedavisinde fonksiyonel gıda maddesi olarak kullanılmaktadır. Söz konusu faydalar göz önünde bulundurulduğunda dünyada“Apiterapi ”adı verilen arı ve arı ürünleri ile tedavi yöntemleri son yıllarda hızlı bir ivme göstermiştir. Çalışmada Ardahan yöresinde üretimi yapılan ballar incelenmiştir. Bu doğrultuda arı ürünlerinin fiziksel ve kimyasal özellikleri tespit edilmiştir. Araştırmada Ardahan yöresine ait balların numunelerin prolin değerleri 746,08 ve diastaz sayısı 20,35 olarak belirlenmiştir. Çalışmada bala ait fiziksel özelliklerden nem değerinin %18,86, pH değerinin 3,80 ve iletkenlik(mS/cm) değerinin ise 0,31 olduğu saptanmıştır. Ayrıca araştırmada fruktoz(%) 40,55, glikoz(%) 34,63, sakkaroz(%) 1,08 ve maltoz(%) 1,45 olduğu belirlenmiştir. Ayrıca araştırmada balın HMF değerinin 13,1256 olduğu bulunmuştur. Toplam fenolik madde miktarı 16,27 mg GAE/100 g, DPPH radikali temizleme etkisi ise 200 mikrolitrede 32,35, 400 mikrolitrede 38,37, 800 mikrolitrede ise 45,31 şeklinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The nutritional value of bee products is quite high. It is used as a basic nutrient and energy source. In addition, it is very important for human health. Bee products are functional foods that have beneficial effects on the organism due to the bioactive compounds they contain. In medicine, positive results are obtained in the treatment by utilizing the effects of functional foods on the organism and the effects of bioactive compounds on the organism. Bee products are also used as functional foodstuffs in the treatment of various diseases in alternative medicine. Considering the benefits in question, treatment methods with bee and bee products called“Apitherapy”in the world have shown a rapid acceleration in recent years. In the study, honey produced in Ardahan region was examined. In this direction, the physical and chemical properties of bee products were determined. In the study, the proline values of the samples of the honeys belonging to the Ardahan region were determined as 746.08 and the diastase number as 20.35. In the study, it was determined that the moisture value of honey was 18.86%, the pH value was 3.80 and the conductivity (mS/cm) value was 0.31. In addition, it was determined that fructose(%) was 40.55, glucose(%) 34.63%, sucrose(%) 1.08 and maltose(%) 1.45%. In addition, the HMF value of honey was found to be 13,1256 in the research. The total amount of phenolic substance was determined as 16.27 mg GAE/100 g, and the DPPH radical scavenging effect was determined as 32.35 in 200 microliters, 38.37 in 400 microliters, and 45.31 in 800 microliters.