İç akışta manyetik alan etkisi
Magneti̇c field effect on internal flow
- Tez No: 456255
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN BALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, pratikte yaygın kullanım alanına sahip bazı bilinen temel geometriler için (düzlemsel ve dairesel) manyetik alan etkisi altında hidrodinamik ve termal analizler sunulmuştur. Düzlemsel kesitli kanalın duvarlarında, dairesel kesitli kanalın ise cidarında uniform sabit ısı akısı ve dışarıdan akışa dik olarak uygulanan manyetik alan varlığında, elektriksel iletkenliği olan bir akışkanın akışı ve ısı transferi incelenmiştir. Analize viskoz yayılım ve Joule ısıtma etkileri dahil edilmiştir. Akış bölgesinde, akışkan hareketiyle elektromanyetik alan birbirlerini etkilemesinden dolayı, manyetohidrodinamik (MHD) akışkan akışını ve ısı transferini analiz etmek karmaşık bir durumdur. Bu çalışmada, hidrodinamik olarak tam gelişmiş, termal olarak ise hem tam gelişmiş hem de gelişmekte olan durum için sırasıyla analizler yapılmıştır. Hidrodinamik olarak tam gelişmiş akışın, termal olarak tam gelişmesi analitik olarak elde edilirken; termal olarak gelişmekte olan durum, sonlu fark yöntemi kullanılarak sayısal olarak incelenmiştir. Çalışma parametrelerinin farklı değerleri için hız ve sıcaklık profillerinin yanı sıra Nusselt sayısının sonuçları sunulmuştur. Limit durum için literatürle uyumlu sonuçlar elde edilmiştir. Nusselt sayısının Brinkman sayısı ve Hartmann sayısı ile karmaşık değişimi gösterilmiştir. Viskoz yayılımı ve Joule ısıtmanın varlığında karmaşık ısı transfer karakteristikleri fiziksel olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this thesis, hydrodynamical and thermal analysis under the effect of magnetic field are presented for some common basic geometries. Uniform heat flux is assumed to apply at walls. Flow and heat transfer of electrically conducting fluid are analyzed under the effect of a magnetic field applied perpendicular to the flow direction. In the analysis, viscous dissipation and Joule heating effecs are taken into account. Due to the fluid motion and electromagnetic field interaction in the flow region, flow and heat transfer of MHD flow is a complex process to analyze. At first, both hydrodynamically and thermally fully developed case is analyzed analytically. Then, consideration is given to thermally developing case, which is examined numerically. Results are obtained for the Nusselt number as well as velocity and temperature profiles for various working parameters. Results are also compared with literature for limit cases. The complex change of Nusselt number for various values of Brinkman and Hartmann number are presented. The complex heat transfer characteristics in the presence of viscous dissipation and Joule heating are discussed physically.