Armut ağaçlarında Erwinia amylovora'nın epifitik populasyonu üzerinde çalışma
Studies on the epiphytic population of Ervinia amylovora on pear trees
- Tez No: 45902
 - Danışmanlar: PROF.DR. SALİH MADEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 32
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi ARMUT A?AÇLARINDA Erwina amylovora ' NIN EPİFİTİK POPULASYONU ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR Meriç ÖZAKMAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Salih MADEN 1995 Jüri : Prof. Dr. Salih MADEN Prof. Dr. Zekai KATIRCIO?LU Doç. Dr. Kemal BENLİO?LU Bu çalışma armut ağaçlarının çiçek ve sürgünlerinde bulunabilen epifıtik Envinia amylovora populasyonunun belirlenebilmesi amacıyla ele alınmıştır. Epifitik E. amy lovora populasyonunun izole edilebilmesi amacıyla CCT, MS ve CG seçici besiyerle- ri denenmiştir. Çalışmanın yapıldığı armut bahçesinden elde edilen meteorolojik değerler ile epifitik populasyon ve hastalık çıkışı arasındaki ilişkiler belirlenmeye çalışılmıştır. Avrıca hgünümüzde kullanılan bazı tahmin uyarı modellerinin uygulama imkanları tartışılmıştır. Çalışma sonunda, epifitik E. amylovora izolasyonunda CCT besiyerinin içerik ve hazırlanabilme gibi özellikleri nedeniyle bazı avantajlar sağladığı belirlenmiştir. Çiçeklenme döneminden itibaren E. amylovora ' nm epifitik olarak çiçeklerde ve sürgünlerde bulunabildiği ve çiçek başına 105 bakteri bulunmasına rağmen hastalık oluşturmadığı saptanmıştır. Ateş yanıklığı ile mücadelede Billing sisteminin ( BRS ) yararlı bir tahmin uyarı yöntemi olabileceği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Ateş yanıklığı, epidemiyoloji, uyan modelleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis STUDIES ON THE EPIPHYTIC POPULATION OF Erwinia amylovora ON PEAR TREES Meriç ÖZAKMAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof. Dr. Salih MADEN 1995 Jury : Prof. Dr. Salih MADEN Prof. Dr. Zekai KATIRCIO?LU Assoc. Prof. Dr. Kemal BENÜO?LU This study was done in order to determine epiphytic population of Erwinia amylo vora which can be present on blossoms and shoots of pear trees. To isolate epiphy tic E. amylovora CCT, MS and CG selective media were tested. By the use of meteo rological data obtained from the pear orchard where the study was carried out, the interaction between the epiphytic population and disease outbreak was found out. More over, possible application of soıııe predtctiorrittodels^tsedr^ccently were disscussed to determine disease outbreak. CCT selective medium provided some advantages due to the contents and prepa ration, thus, it was used during the whole isolation studies. Presence of E. amylovora as an epiphyte on pear blossoms and shoots was determined and although it was isola ted 105 bacteria per blossoms no disease symptoms were observed. It is concluded that Billing' s system ( BRS ) may be useful prediction method for the control of fire blight. KEY WORDS : Fireblight, epidemiology, prediction models.