Gröbner taban ve polinom halkaları
- Tez No: 456279
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ OLGUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bir Gröbner taban, uygun algoritmik özelliklere sahip çok değişkenli polinomların kümesidir. Her polinom kümesi bir Gröbner tabana çevrilebilir. İlk olarak Buchberger 1965-1985 yıllarında Gröbner taban kavramını tanımladı ve bazı denklerini verdi. Daha sonraki çalışmalarda Gröbner tabanı veren Buchberger Algoritması inşa edildi. Bir ideal için Gröbner tabanın tek olmak zorunda olmadığı ve bir idealin Gröbner tabandaki elemanlar tarafından üretildiği görüldü. 'nin bir idealinin bir Gröbner tabanından minimal ve indirgenmiş Gröbner tabanların nasıl olduğu üzerinde çalışıldı. Minimal Gröbner tabanların da tek olmak zorunda olmadığı, fakat indirgenmiş Gröbner tabanın tek olduğu ispatlandı.
Özet (Çeviri)
Firstly; Buchberger, in the years 1965-1985, defined the notion of Gröbner basis. It is proved that every non-zero ideal of R has a Gröbner basis and Buchberger's Algorithm which gives this basis is constructed. It is seen that the Gröbner basis for an ideal need not be unique and any ideal in R is generated by the elements in the Gröbner basis of that ideal. It is shown how minimal and reduced Gröbner basis can be obtained from any Gröbner basis of an ideal of R. It is proved that also minimal Gröbner basis need not be unique although reduced Gröbner basis is unique.