Gröbner Tabanları ve Bazı Uygulamalarına Genel Bir Bakış
A General Overview to Gröbner Bases and its Applications
  1. Tez No: 606797
  2. Yazar: SEVDE ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÇAĞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezde, Gröbner tabanı incelenerek bazı uygulamalarına yer verilmiştir. Tezin ilk bölümünde Gröbner tabanının tarihçesinden söz edilmiş, ikinci bölümünde Gröbner tabanını anlamak için polinom halkaları ve gerekli teoremlerden bahsedilmiş, üçüncü bölümünde Gröbner tabanı teorem ve örneklerine yer verilmiştir. Son olarak dördüncü bölümünde ise Gröbner tabanı uygulamalarından bahsedilmiş ve örneklerine yer verilmiştir. Bu tezin amacı, Gröbner tabanını incelemek ve bazı uygulamaları hakkında çalışmalar yapmaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Gröbner base is examined and some applications are given. In the first part of the thesis, the history of the Gröbner base is mentioned, in the second part the polynomial rings and necessary theorems for understanding the Gröbner base are mentioned and in the third part the Gröbner base theorems and examples are given. Finally, in the fourth part, applications of Gröbner base are mentioned and examples are given. The aim of this thesis is to examine the Gröbner base and to study some of its applications.