Irıs Pseudacorus' un biyolojik aktivitelerinin saptanması
Biological activity detection of Iris Pseudacorus
  1. Tez No: 456280
  2. Yazar: TUĞÇE ÇELİK MUTAF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Literatürde sarı süsen (Iris pseudacorus) bitkisiyle ilgili biyolojik aktivite çalışmasına rastlanmamıştır. Bu nedenle I. pseudacorus bitkisinin yaprak, çiçek, kök kısımlarının özütlerinin antioksidan, antibakteriyal, DNA hasarına karşı koruyucu aktivitelerinin saptanması amaçlanmıştır. I. pseudacorus çiçeklenme döneminde toplanmış; yaprak, çiçek, kök kısımları kurutulmuş, soxhlet aparatı kullanılarak hekzan, diklorometan, metanol, su özütleri elde edilmiştir. Özütlerin Total Antioksidan Seviye (TAS), Total Oksidan Seviye (TOS) ve % DPPH değerinden IC50 (yarı maksimal inhibitör konsantrasyonu) değeri hesaplanmıştır. Antibakteriyal aktivite tespiti için mikrodilüsyon yöntemi kullanılmış, 8 standart bakteri suşu kullanılmıştır. Özütlerin, DNA' yı UV ve oksidatif kaynaklı hasarlardan koruma etkinliklerinin tespiti için pBR322 plazmid DNA'sı kullanılmıştır. Plazmid DNA'sı, özütlerin varlığında H2O2 ve UV uygulanarak hasara uğratılmıştır. % 1.25' lik agaroz jel üzerinde görüntüleme gerçekleştirilmiştir. Antioksidan sonuçları değerlendirildiğinde en iyi aktivite gösteren Iris pseudacorus' un yaprak, kök ve çiçek kısımlarının methanol ve su özütlerinin oldukça güçlü antioksidan aktivite gösterdikleri saptanmıştır. Antibakteriyel aktivite ve DNA koruyucu aktivite gösterdikleri saptanmıştır. Sonuç olarak Iris pseudacorus bitkisinin farklı kısımlarından 4 farklı çözücü ile elde edilen özütleri değerlendirilmiş olup bioaktif bileşiklere sahip olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is not seen any research about biological activity of Iris pseudacorus in literature. Therefore, it is aimed to study antioxidant, antibacterial, DNA protective activity of extract of I. pseudacorus leaves, flowers and roots. We dried the leaves, flowers and roots of I. pseudacorus after that extracted with soxhlet divices by using hexan, dichloromethan, methanol and water. It was calculated TAS, TOS and DPPH values of the extracts. It was used microdulition method to measure antibacterial activity. Eigth standart bacteri kinds were used. pBR322 DNA plazmid was used to the activity of extracts. Agarose gel electrophorezis was used for see the plazmid DNA. When the result of antioxidant activity was evoluated. It was determined that leaves, flowers and roots of I. pseudacorus with the extract of methanol and water had strong antioxidant activity, antibacterial activity and DNA protective activity. For a result, it was seen that the extracts of I. pseudacorus have bioactive compounds.