Unified model for fingerprinting code applications
Parmak izi kod uygulamalarının birleştirilmiş modeli
- Tez No: 456305
- Danışmanlar: Prof. Dr. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dijital içeriklerdeki muazzam popülarite, farklı perspektiflerde yer alan ruhsatsız ve yasadışı faaliyetler içeriyor. Yasadışı bir kopyaya ve yeniden dağıtılmaya (yasal ve teknik) yönelik çeşitli çabalara rağmen, içeriklerin depolanması ve dağıtılması gibi dijital uygulamaların artan kullanımı ile ilgili sorunlar hala var, ve sorun gittikçe daha da endişe verici hale geliyor. Nesnenin her bir birimi için benzersiz bir görünmez işaretleme eklemek, yetkisiz kopyalama ile ilgili işlemlerle, yani yasadışı bir kopyanın başka yerlerde yayımlanmasıyla uygulanabilir ve böylece nesnenin orijinal sahibinin (hain) bulunması pratik olacaktır. Bir telif hakkı korumasında, bu uygulama fenomeni, parmak izi kodu olarak adlandırılır. Digital içeriklerdeki parmak izi için kodla uğraşmak, bir araya gelen birçok kullanıcı bağlamında yeni, yetkisiz (korsan) bir kopya yaratılabilir. Koddaki performans üzerindeki teorik sınırlar belirlenir, böylece bazı kullanıcıların yasadışı faaliyette (kopya ve yeniden dağıtılma) yer alıp almadığını genel kabul metotlarıyla genel usullerle gerçekleştirilir. Bu tezde, Aggeloss ve Serdar tarafından bulunana benzer parmak izi belirleme kodu tanıtılmıştır, ancak, kullanıcı gruplarını bölmelere bölmek ve rasgele alfabe üzerinden kod uygulamak, ve parmak izi kodunda Tardos'un fikrinden yola çıkarak, simetrik şemanın dışındaki asimetrik parmak izi şeması ile daha kısa bir kod elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The enormous popularity of digital contents contains unlicensed and illegal activities which are involved in different perspectives. Despite several efforts are made toward an illegal copy and redistribution (legal and technical), still the problems exist with growing use of digital application such as storing and distribution of contents, the problem is becoming more worrisome. Attaching a unique invisible marking to every unit of object, is viable trading with problems of unauthorized copying, that is if an illegal copy is released elsewhere, it is going to be practical to find the original owner of the object (traitor). This phenomenon of enforcement, in a copyright protection, is what is referred to as fingerprint code. Dealing with code, for fingerprinting in digital contents, in the context of several users combining (colluding) to create a new, unauthorized copy (pirate). Theoretical bounds on the performance in the code are realized, with general methods of theoretically observe whether certain users are involved in the illegal activity (copy and redistribution) is presented, through checkmate items. In this paper, we have introduces collusion–secure fingerprinting code have been similar to construction by aggeloss and serdar; but attain a shorter code in length, faster accusation by splitting the group of users in to partitions and allow for code over arbitrary alphabets, and asymmetric fingerprinting scheme out of symmetric scheme from the early idea work of tardos in his fingerprinting code.