Performance assessment of vertically irregular low-rise and mid-rise reinforced concrete structures
Düşeyde düzensiz az ve orta katlı betonarme yapıların performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 456309
  2. Yazar: REBAZ KARIM D D FARAJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Düşeyde düzensiz bina türü uygulamaları günümüzde sismik araştırma alanında büyük ilgi çekmektedir. Birçok yapı, mimari ve/veya işlevsel amaçlar doğrultusunda yaygın olarak düşeyde düzensiz olarak tasarlanmaktadır. Bu çalışma düzenli ve düşeyde düzensiz az katlı ve orta katlı binaların yapısal tepkilerini incelemektedir. Tüm betonarme çerçeve modelleri, 4 m genişliğine sahip dört açıklıklı ve her katta 3 m yükseliği olan üç ve yedi katlı yapılardır. Düşeyde düzensizlik olarak, eksik kiriş veya kolonların neden olduğu rijitlik / dayanım düzensizliği, kütle düzensizliği ve düşeyde geometrik düzensizlik (yapı planında anı küçülme) incelendi. Her düzensizlik türü farklı durumlardan oluşmaktadır. Doğrusal olmayan itme analizi ile toplam iki düzenli ve otuz düzensiz çerçeve modeli incelendi. Kapasite eğrisi ve yapısal elemenlarda plastik mafsal oluşumu tüm modeller için belirlenmiştir. Buna ek olarak, kesintili kolona sahip betonarme çerçeveli binaların kolonlarının eksenel kuvvetindeki değişim de değerlendirildi. Sonuçların analizi, farklı yapısal düzensizlik türlerinin vaka analizi yapıları üzerinde farklı etkilere sahip olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the application of vertically irregular type of buildings gains a lot of interest in seismic research field. Many structures are designed with vertical irregularity, which are widely used to achieve architectural and/ or functional purposes. This study investigated the structural response of various regular and vertically irregular low-rise and mid-rise buildings. All reinforced concrete (RC) frame models considered had three and seven stories having four bays with a uniform bay width of 4 m and uniform story height of 3 m. As a vertical irregularity, stiffness/strength irregularity with missing beams or columns, mass irregularity, and vertical geometric irregularity (set-back) were studied. Each irregularity type composed of various cases. A total of two regular and thirty irregular frame models were examined through nonlinear pushover analysis. The capacity curve and plastic hinge formation in the structural members were determined for all models. In addition, the variation in the axial force of the columns of the RC frame buildings having the discontinuous column was evaluated. The analysis of the results showed that different types of structural irregularities had different types of influences on the case study structures.