Engineering properties of pervious concretes produced with recycled aggregate at different aggregate-to-cement ratio
Çimento -agrega oranın farklı olarak geri kazanılmış agrega ile üretilmiş geçirimli betonun mühendislik özellikleri
  1. Tez No: 456310
  2. Yazar: BRIAR KAREM ESMAIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, birçok uygulama için geri kazanılmış agregası ile üretilen geçirimli betonun, farklı agrega-çimento oranın (a / c) olması ve % 5 (toplam agrega ağırlığına göre) inin doğal ve geri kazanılmış ince agregayı ekleyerek mühendislik özelliklerini incelenmesidir. Söz konusu bu araştırmada inceleren geri kazanılmış kaba agrega ile üretilen geçirimli betonun agrega-çimento oranları 3 farklı oranda olup 6, 5 ve 4'tür. (W / C) su-çimento oranı 0,3 de sabit tutulmuştur. 12.5 mm'lik elekten geçen ve 9.5 mm'lik elekten kalan tek boyutlu geri kazanılmış kaba agrega, 4 mm'lik elekten geçirilerek hem doğal hem de geri dönüşümlü kum ile, geçirimli beton üretiminde kullanılmıştır. Toplamda on iki farklı beton karışımı üretildi ve her üretilen beton numunesi için birim ağırlık, gözeneklilik, basınç ve yarmada çekme dayanımı, su geçirimliliği ve aşınma direncine karşı test edilmiştir. Deneysel sonuçlar, agrega çimento oranın düşürülmesini, geçirimli betonun genel performansını iyileştırdığını, ayrıca küçük miktarda ince agrega ilave ederek mekanik mukavemetleri artırdığını ve boşluk içeriği ve Su geçirimliliği azalttığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to obtain engineering properties of the pervious concrete produced with recycled coarse aggregate at different aggregate-to-cement ratio (a/c) and inclusion of 5% (by weight of total aggregate) of both natural and recycled fine aggregate to make a very sustainable concrete product for many applications. The research methodology concerned production pervious concrete with recycled aggregate at 3 different aggregate-to-cement ratios 6, 5, and 4. The water-to-cement ratio (w/c) was kept constant at 0.3. Single sized recycled coarse aggregate, passing from 12.5-mm sieve and retained on 9.5-mm sieve with both natural and recycled sand, passing from 4-mm sieve were used in the making of pervious concrete. Totally twelve different concrete mixtures were produced and each of the concrete samples was tested for dry density, porosity, compressive and splitting tensile strength, water permeability and abrasion resistance. The experimental results indicated that reducing aggregate-to-cement ratio improves overall performance of the pervious concrete, also adding a small amount of fine aggregate increase mechanical strengths and decrease void content and permeability.