Parallel analysis of blockchain transaction graphs
Blokzincir işlem çizgelerinin paralel analizi
- Tez No: 730960
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Blokzincirinin finans sektöründeki önemi giderek artıyor. Sabitkoinler geleneksel finans ekosistemleri ile blokzincir ekosistemi arasında bir köprü oluşturuyor. Büyük ödeme işlemcileri kripto para çözümlerini benimseyip bu çözümleri sistemlerine entegre ediyor. Blokzincir işlem analizi kripto para düzenlemelerini uygulamak, dolandırıcılık faaliyetlerini izlemek ve iş zekası çözümleri oluşturmak için gereklidir. Blokzincirlerinin işlem hacminin, hisse ispatı (PoS) konsensüs mekanizmasına geçiş ve sıfır bilgi ispatlarının kullanımı ile artması bekleniyor. Büyük işlem çizgelerini işlemek için yeni araçlara ihtiyaç var. Bu tezde, blokzincir işlem çizgelerinin analizini yapmak için paralel bir blokzincir işlem çizge sistemi öneriyoruz. Sistem dağıtık veri yapılarını ve dağıtık çizge algoritmalarını kullanıyor ve mesaj aktarma arayüzü (MPI) kullanılarak C++ programlama dilinde yazıldı. Sistem, önerilen paralel çizge oluşturma algoritmamızı kullanarak blokzincir verilerinden işlem çizgesini oluşturur. İşlem çizgesi daha sonra dağıtık ve paralel işlem izleme ve izleme ormanı algoritmalarımız kullanılarak çözümlenir. Ayrıca PageRank, bağlantılı bileşen hesaplama, derece dağılımı hesaplama algoritmalarını da kodlayıp sistemimize ekledik. Sistemimizi test etmek için 12 yıllık Bitcoin ve 5 yıllık Ethereum blokzinciri işlem verilerini ve çeşitli web sitelerinden bazı kara listeye alınmış blokzincir adreslerini topladık. Sistem, Amazon Bulut üzerinde 16 düğümlü yüksek başarımlı hesaplama (HPC) kümesi kullanılarak değerlendirildi. Testlerimiz için elde edilen zamanlamaları ve en iyi 10 pagerank adresi, adreslerin derece dağılımı, izleme görselleştirmeleri gibi analiz sonuçlarını raporladık. Kümemizde Ethereum ve Bitcoin işlem verilerimiz için işlem çizgesini sırasıyla 4 dakika ve 32 dakikadan daha kısa sürede oluşturabildik.
Özet (Çeviri)
Blockchain is more prominent in the finance sector than ever. Stablecoins build a bridge between traditional finance ecosystems and the blockchain ecosystem. Major payment processors adopt cryptocurrency solutions and integrate them into their systems. Blockchain transaction analysis is needed to enforce cryptocurrency regulations, trace fraudulent activities, and create business intelligence solutions. Transaction throughput of blockchains is expected to rise with the transition to proof-of-stake (PoS) consensus mechanism, sharding, and the use of zero-knowledge proofs. New tooling is needed to handle massive transaction graphs. In this thesis, we propose a parallel blockchain transaction graph system for analyzing blockchain transaction graphs. The system utilizes distributed data structures and graph algorithms and is implemented in C++ using message passing interface (MPI). The system constructs the transaction graph from blockchain data using our proposed parallel graph construction algorithm. The transaction graph is then analyzed using our distributed and parallel transaction trace and trace forest algorithms. In addition, we implemented PageRank, connected component calculation, degree distribution calculation algorithms. We collected 12-year Bitcoin and 5-year Ethereum blockchain transaction data as well as some blacklisted blockchain addresses from various websites to test our system. The system is benchmarked using a 16-node high performance computing (HPC) cluster on Amazon Cloud. We report timings obtained for our tests and analysis results like top 10 pageranked addresses, the degree distribution of addresses, trace visualizations. We were able to construct the transactions graph for our Ethereum and Bitcoin transaction data on our cluster in less than 4 minutes and 32 minutes, respectively.