İş zekâsını araştırmada qlikView teknolojisi: Satış performans analizi
QlikView technology in research of business intelligence: Sales performance analysis
- Tez No: 629759
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde veri çeşitliliğinin ve sayısının çok yüksek boyutlara ulaşması, büyük veri yönetimi sistemleri ve iş zekâsı sistemleri gibi karar süreçlerinde organizasyonlara avantajlar sağlayan sistemlerin kullanımı önemlidir. İş zekâsı sistemleri; verilerin toplanması, analizi anlamlandırması ve kullanımı hedefleyen görsel analiz ve çözümleme teknikleri arasında yerini almıştır. Aktif şekilde kullanılan bu analizler arasında iş zekâsı sistemleri de bilgi akışının yönetilmesi ve son kullanıcılara ihtiyaç duyulan anlamlandırılmış verinin ulaştırılması konularında destek sağlayan sistemler haline gelmiştir. Bu çalışmada; raporlama, planlama ve konsolidasyon çalışmalarını Excel raporları ile oluşturan madeni yağ sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin, QlikView iş zekâsı aracını kullanarak üst yönetim karar destek raporlarının oluşturulması, aynı zamanda hızlı ve etkili karar almayı sağlamak amacı ile 2012-2015 yılları satış performansını dashboard, ürün detayları, müşteri detayları ve müşteri konumlarını analiz ederek bir yol haritası oluşturulmuştur. Bu yol haritası kapsamında işletmenin neler yapması gerektiğini gösterilmiş; raporlama yetkinliklerinin artması, daha hızlı iş süreçlerinin gerçekleştiği gözlemlenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: İş zekâsı, QlikView, Analiz, Raporlama
Özet (Çeviri)
At the present time, systems such as the various and the high size of data, big data management systems, and business intelligence systems that provide advantages in the decision-making processes of organizations have been gained significant importance. Business intelligence systems which aim to the collection of data, interpret and use of the analysis became one of the techniques among visual analysis and resolution techniques. Among these actively used analyzes, business intelligence systems have become the systems that provide support for the management of the information flow and the delivery of meaningful data needed to the end users. In this study, a roadmap has been developed by analyzing 2012-2015 sales performance dashboard, product details, customer details and customer location in order to generate top management decision support reports of a business operating in the mineral oil sector with using Excel reports, which has formed reporting, planning and consolidation works with using QlikView business intelligence tool. Within the scope of this road map, by showing what the business needs to do; increased reporting competencies, faster business processes, are observed. KEYWORDS: Business Intelligence, QlikView, Analysis, Reporting