Optimization of fertile land usage and agricultural production of Turkey
Türkiye'nin verimli topraklarının kullanımının ve tarımsal üretiminin optimizasyonu
- Tez No: 456345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHUN ALTUNBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türkiye, tarım için uygun olan büyük bir araziye sahiptir fakat tarımsal faaliyetler yıldan yıla düşüş göstermektedir. Verimli araziler etkili bir şekilde kullanılmamakta ve azalmaktadır. Bunların sonucu olarak ve nüfus artışının da etkisi ile ülkedeki üretim miktarı iç talebi karşılayamaz hale gelmiş ve pek çok ürünün ithalatı söz konusu olmuştur.Türkiye ivedilikle, tarımsal potansiyelini, üretkenliğini ve arz-talep dengelerini geliştirip, güçlendirmelidir. Bu amaçla bir optimizasyon modeli geliştirilmiştir.Model, verimli arazilerin kullanımını ve tarımsal üretimi optimize edip, üretim miktarını arttırarak, tarımsal talebin fazlasıyla karşılanmasını sağlamaya yardımcı olmaktadır.İmara açılan verimli tarım toprakları ve hissedilen kuraklık ise ayrı bir tarımsal üretim sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum hem verimli toprak alanlarının azalmasına neden olmakta hem de ulusal ekonomiye ve doğaya ciddi zarar vermektedir.Bu çalışma, optimizasyon modeli ile tarımsal problemlere çözüm bulmayı amaçlamaktadır. Özellikle hangi araziler ekilecek, hangi ürün ne kadar ekilecek, belirli bir ürün için ne kadar ekim alanı kullanılacak gibi problemlere model vasıtası ile çözüm aranacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey has a large amount of land which is suitable for agriculture. On the other hand, agricultural activities gradually decrease every year. Moreover, the fertile lands are not used effectively. As a result, production of agricultural goods does not satisfy the domestic demand. Thus, Turkey is obliged to import lots of agricultural goods in the recent decade. Turkey has to develop the agricultural potential and productivity and demand - supply stability as soon as possible. For this purpose, an optimization model has been developed to optimize the fertile land usage and agricultural production to satisfy the increasing agricultural demand of Turkey.Residential settlements on fertile lands are another problem about the agricultural land usage of Turkey. The fertile lands are allowed for the construction of residential settlements and this causes the decrease of the fertile land area beside a lot of negative effects to the national economy and nature. This study aims to find solutions to these problems with the help of an optimization model. Specifically, which parts of land has to be farmed, which products has to be cultivated, how much has to be cultivated, how much area has to be used for the cultivation of a specific product. Additionally, the model will yield the effect of loss of fertile land due to residential settlements on fertile lands.