Turkish electricity sector: A bottom-up approach
Türkiye elektrik sektörüne temelden-yukarı yaklaşım
  1. Tez No: 456344
  2. Yazar: ESİN TETİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ilk kez TIMES modelleme metodolojisi kullanarak Türkiye enerji sisteminin ve özellikle elektrik sektörünün çeşitli enerji politikaları altında nasıl davrandığını gösteren sonuçlar sağlamak için senaryo analizleri gerçekleştirmektir.Hızla gelişen bir ülke olarak, gözlenen ekonomik gelişmeler, endüstrileşme ve şehirleşme sebebiyle Türkiye'nin enerj tüketimi artmaktadır. Artan bu enerji ihtiyacını karşılayabilmek için yapılacak yatırım kararları önem arz etmektedir. Bu çalışma hangi teknolojilere hangi periyotlarda yatırım yapmak gerektiğiyle ilgili cevaplar ortaya koymaktadır. Türkiye'nin gelecek enerji teknolojileri haritasını ortaya koymak adına, mevcut sistem referans enerji sistemi adı altında elektrik, endüstri, ulaştırma, konut ve tarım sektörleri incelenerek modellenmiştir. Oluşturulan baz senaryoüzerine yalnızca güneş enerjisi teknolojilerine, yalnızca rüzgar enerjisi teknolojilerine ve hem rüzgar hem de güneş enerjisi teknolojilerine devlet teşviği verilen çeşitli politikalara bağlı senaryolar ve modelin hem güneş hem de rüzgar teknolojilerine teşvik verilen senaryonun toplam karbondioksit değerlerine erişmeye zorlandığı ve modelin elektrik üretiminden kaynaklanan karbondioksit değerlerine erişmeye zorlandığı optimizasyon senaryoları oluşturularak bu politikaların elektrik sektörü yatırımlarına, fiyat dengelerine ve diğer sektörlerle ilişkilerine ne şekilde yansıyacağı incelenmiştir.Çalışma sonucunda birincil kaynakların dağılımı, sistem bazında maliyet analizi, teknolojilerin yatırım kararları, olası elektrik yatları ve ilişkili sektörlere olan yansımaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of this study, roots from being the first attempt to model and examine Turkish energy system specific to electricity sector using TIMES modeling methodology to assess the future pathways of the system under various policy options.As a fast-growing country, energy consumption has raised in Turkey due to economic developments by industrialization and urbanization. To meet the increasing demand, significant investments are required in electricity generation technologies. This study responds when to invest and which technologies to invest in a certain time period. To determine future energy technology mix of Turkey, the current system is modeled as reference energy system with a well-balanced and detailed representation of electricity, transportation, industry and residential sectors. Based on reference scenario different policy scenarios has been carried at and compared with equivalent abatement scenarios. While the assessment will be focused on electricity sector such as investment strategies, and price dynamics also interactions with other sectors will also be elaborated.As a result, a primary resource mix, a system-wide cost analysis, investment decisions for particular time period and technologies, potential electricity prices and reflections on other industries are generated. Results of proposed scenarios are compared with the reference case.