Coating of acetylsalicylic acid using organic binders on Ti-6Al-4V and CoCrMo medical implant materials
Organik bağlayıcılar kullanılarak Ti-6Al-4V ve CoCrMo medikal implant materyallerin asetilsalisilik asit ile kaplanması
  1. Tez No: 456357
  2. Yazar: EMİNE DEMİRTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN BUDAK, PROF. DR. İBRAHİM BELENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Asetilsalisilik asit ağrı kesici olarak kullanılmasının yanı sıra anti bakteriyel özellik gösteren bir ilaçtır. Bu çalışmanın amacı, medikal implantları bu özelliklerinden dolayı aspirinle kaplamaktır. Böylece implant yüzeyinde bakterilerin biyofilm oluşturmasının önüne geçmek amaçlanmıştır. Kaplamalar fiziksel ve kimyasal olarak uygulandı. Bu çalışmanın ilk kısmında, medikal implant malzemeleri daldırarak kaplama yöntemi kullanılarak fiziksel olarak kaplandı. İkinci kısımda ise kaplamalar organik bağlayıcı kullanılarak kimyasal olarak yapıldı. Bakteriyostatik özellik gösterdiği için bağlayıcı olarak etil 2-siyanoakrilat kullanıldı. Bu çalışmada uygulanan kaplamalar X-ışını kırınımı (XRD), Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ve Taramalı Elektron Mikroskopu kullanılarak incelendi
Özet (Çeviri)
Acetylsalicylic acid is used as analgesic. Besides, it has anti-bacterial activity. The aim of this work is to coat medical implants with acetylsalicylic acid to make use of these properties. These coatings were applied by obtaining adherence of the coating to the substrate via chemical and physical bonding. In the first part of the study, medical implant materials were coated physically by using dip coating method. In the second part of the study, coatings were made chemically by using organic binders. Ethyl-2-cyanoacrylate was used as a binder because it has bacteriostatic property. In this study, the surfaces of applied coatings were investigated by powder X-ray Diffraction (XRD), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Scanning Electron Microscopy (SEM) and visual inspection.