Role of kosmotrope-chaotrope interactions at micelle surfaces on the stabilization of lyotropic nematic phases
Liyotropik nematik fazların kararlı hale gelmesinde misel yüzeylerindeki kozmotrop-kaotrop etkileşimlerin rolü
  1. Tez No: 456359
  2. Yazar: MERİÇ TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Misel yüzeylerindeki kozmotrop-kaotrop etkileşimlerin farklı nematik fazların kararlılığı üzerindeki rolünün incelenmesi için iyonik sürfaktanların liyotropik dörtlü karışımları üç seri olarak hazırlanmıştır. İyonik sürfaktanlar olarak, potasyum laurat (KL), sodyum dodesilsülfat (SDS) ve tetradesil amonyum bromür (TDTMABr) kullanılmıştır. Bu sürfaktantlardan, KL kozmotrop diğerleri ise kaotroptur. Birinci seri, KL/DeOH/su/alkali sülfat (lityum sülfat, Li2SO4, sodyum sülfat, Na2SO4, potasyum sülfat, K2SO4, rubidyum, Rb2SO4, ve sezyum sülfat, Cs2SO4) ve ikinci seri SDS/DeOH/su/alkali sülfat liyotropik karışımlarından elde edilmiştir. Diğer karışımlar sodyum tuzlarının kozmotropik (sodyum florür, NaF, sodyum asetat, NaOAc, sodyum klorür, NaCl) ve kaotropik (sodyum bromür, NaBr, sodyum nitrat, NaNO3, sodyum klorat, NaClO3, sodyum iyodür, NaI, sodyum tiyosiyanat, NaSCN, ve sodyum perklorat, NaClO4) anyonlarının TDTMABr/DeOH/su ana karışımının içinde ayrı ayrı çözünmesiyle hazırlanmıştır. Tek eksenli diskotik nematik (ND), çift eksenli nematik (NB) ve tek eksenli kalamitik (NC) nematik fazların karakteristik dokuları polarize ışık mikroskopu altında manyetik alan ve manyetik alan olmadığı durumlarda doğrulanmıştır. Nematik fazların çift kırınımlarının sıcaklığa bağımlılığından tek eksenli-çift eksenli faz geçişlerini belirlemek için lazer konoskopisi kullanılmıştır. Tüm deneysel sonuçlar, misel yüzeylerindeki etkileşimlerin farklı nematik fazların kararlılığı üzerinde anahtar bir rol oynadığını göstermiştir. Sürfaktant baş grupları ile elektrolitlerin iyonlarının arasındaki kozmotrop-kozmotrop ve kaotrop-kaotrop etkileşimleri diskotik nematik (ND) fazını kararlı hale getirirken, zıt iyonik türlerin (örneğin kozmotrop-kaotrop) NB ve/veya NC fazını kararlı hale getirmiştir. Ayrıca, her iki miselli sistemin (izotrop miselli çözeltiler ve liyotropik sıvı kristaller) birbirleriyle yakın ilişki içinde olması nedeniyle, kritik misel konsantrasyonu (cmc), karşı-iyon misele bağlanma derecesi (), miselleşme Gibbs enerjisi (ΔGmic) ve sürfaktant baş grubu başına düşen minimum alan (Amin) gibi izotrop miselli çözeltilerden elde edilen bazı parametreler sabit tuz veya elektrolit konsantrasyonu ve sıcaklıkta belirlenmiştir. Bu parametreler liyotropik nematik fazlarda misel yüzeyindeki etkileşimlerin anlaşılması üzerine yararlı bilgiler vermiştir.
Özet (Çeviri)
Three series of lyotropic quaternary mixtures of ionic surfactants were prepared to investigate the role of kosmotrope-chaotrope interactions at the micelle surfaces on stabilizing the different nematic phases. The ionic surfactants were potassium laurate (KL), sodium dodecylsulfate (SDS) and tetradecyltrimethylammonium bromide (TDTMABr), where KL is a kosmotrope surfactant, and others are chaotrope. Since the first serie consisted of KL/decanol (DeOH)/water/alkali sulfate (lithium sulfate, Li2SO4, sodium sulfate, Na2SO4, potassium sulfate, K2SO4, rubidium sulfate, Rb2SO4, and cesium sulfate, Cs2SO4), the second serie was obtained from SDS/DeOH/water/alkali sulfate lyotropic mixtures. Other mixtures were prepared by dissolution of some sodium salts of kosmotropic anions (sodium fluoride, NaF, sodium acetate, NaOAc, sodium chloride, NaCl) and of chaotropic anions (sodium bromide, NaBr, sodium nitrate, NaNO3, sodium chlorate, NaClO3, sodium iodide, NaI, sodium thiocyanate, NaSCN, and sodium perchlorate, NaClO4) in the primary mixture of TDTMABr/DeOH/water, separately. The characteristic nematic textures of uniaxial discotic nematic (ND), biaxial nematic (NB) and uniaxial calamitic (NC) were confirmed under polarizing light microscope with and without magnetic field. Laser conoscopy was employed to determine the uniaxial-to-biaixal phase transitions from the temperature dependence of the birefringences of the nematic phases. All experimental results indicated that the interactions at the micelle surfaces play a key role on the stabilization of different nematic phases. Since the kosmotrope-kosmotrope or chaotrope-chaotrope interactions between the head groups of the surfactants and the ions of the electrolytes gave rise to the stabilization of the ND phase, the opposite characters of these species, i.e. kosmotrope-chaotrope, stabilize the NB and/or NC phases. In addition, because two micellar systems, isotropic micellar solutions and lyotropic liquiud crystals, are close contact with each other, we evaluated some parameters of isotropic micellar solutions such as critical micelle concentration (cmc), degree of counterion binding (β), micellization Gibbs energy (ΔGmic) and minimum area per surfactant head group (Amin) at constant salt or electrolyte concentration and temperature. These parameters gave useful information on understanding of the interactions at micelle surfaces.