Effect of alkyl chain length of surfactant molecules on nematic uniaxial-to-biaxial phase transitions in lyotropic liquid crystal mixtures
Liyotropik sıvı kristal karışımlarda sürfaktant moleküllerin alkil zinciri uzunluğunun nematik tek eksenli-çift eksenli faz geçişleri üzerine etkisi
- Tez No: 456358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Potasyum alkanoat (KCx) ve sodyum alkilsülfat (NaCxS) sürfaktantlarının (x alkil zincirindeki karbon atomu sayısı) liyotropik dörtlü karışımları, sürfaktant alkil zinciri uzunluğunun nematik fazların oluşumları üzerine etkisini incelemek için hazırlanmıştır. Bu amaçla, x 8'den 16'ya değiştirilerek bazı KCx (potasyum alkanoattan, KC8, potasyum hekzadekanoata, KC16) ve NaCxS (sodyum oktil sülfattan, NaC8S, sodyum hekzadekanoata) molekülleri sentezlenmiştir. Liyotropik karışımlar, KCx (NaCxS) sürfaktantların ayrı ayrı Rb2SO4/DeOH/su (Na2SO4/DeOH/su) karışımında çözünmeleriyle hazırlanmıştır. Tek eksenli-çift eksenli nematik faz geçişleri, nematik fazların çift kırınım değerlerinin sıcaklığa bağımlılığından lazer konoskopisi ile belirlenmiştir. Sonuçlar, sürfaktant alkil zinciri uzunluğuna tek bir ‒CH2 grubu bile eklense, faz topolojisinin tamamen değiştiğini ve nematik fazların çift kırınım değerlerinin yaklaşık iki katına çıktığını göstermiştir. İzotrop miselli çözeltilerden elde edilen bazı parametrelerin liyotropik fazları destekleyici bilgiler içerdiği bilindiğinden, yüzey gerilimi ölçümlerinden belirlenen sürfaktant moleküllerin kümelenme parametresinin liyotropik kısmi faz diyagramlarında nematik faz sıralanışı üzerine sürfaktant moleküllerin misel içinde kümelenmesinin etkisini açıklamada uygun bir parametre olduğu gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Lyotropic quaternary mixtures of potassium alkanoates (KCx) and sodium alkyl sulfates (NaCxS) surfactants, where x is the number of the carbon atom in their alkyl chains, were prepared to investigate the effect of the surfactant alkyl chain length on the formation of lyotropic nematic phases. For this purpose, we synthesized some KCX and NaCXS molecules where X varied from 8 to 16, i.e. from KC8, potassium octanoate, (NaC8S, sodium octylsulfate) to KC16, potassium hexadecanoate, (NaC16S, sodium hexadecylsulfate). The lyotropic mixtures were formed by the dissolution of KCx (NaCxS) surfactants in the mixture of Rb2SO4/DeOH/water (Na2SO4/DeOH/water), separately. The uniaxial-to-biaxial nematic phase transitions were evaluated from the temperature dependence of the birefringences of the nematic phases via laser conoscopy. The results indicated that even if one methylene group, −CH2, is added into the surfactant alkyl chain length, the phase topology completely changed and the birefringences of the nematic phases were approximately doubled. Since some parameters obtained from the isotropic micellar solutions include some supporting information to lyotropic phases, the surfactant packing parameter, which was evaluated from the surface tension measurements, seem to be an adequate parameter to explain the effect of the packing of the surfactant molecules in the micelles on the nematic phase sequence on the lyotropic partial phase diagrams.