An Investigation from salema (sarpa sarpa l. 1758) and sharpsnout seabream species growth characteristics
Sarpa (sarpa salpa l. 1758) ve sivriburun karagöz türlerinin büyüme özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 45636
  2. Yazar: ENGİN ARTAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN BALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
3İ 7. ÖZET Doğadan yakalanan 75 adet Sivriburun Karagöz {Puntazzo puntazzo G. 1789) ve 150 adet Sarpa (Sarpa salpa L.1758) yavruları karadaki tanklarda bir süre bekletildikten sonra 60 gün süre ile 48'er m3'lük ağ kafeslere alınmışlardır. Bu süre sonunda Sarpa'lar 96 m3'lük bir başka kafeste 1000 adet Levrek (Dıcentrarchus labrax L. 1758) ile birlikte polikültüre alınmışlardır. Çalışma boyunca su sıcaklığı minumum 13 °C ile maksimum 26,5 °C dereceler arasında değişim göstermiştir. Balıklann beslenmelerinde Aqualim yem firmasının ürettiği 3, 4 nolu granül yemler ve Pınar Yem Sanayi'nin ürettiği Aqualim patenöi 2, 3, 4 mm çaplı pelet yemler kullanılmıştır. Çalışmanın ilk 60 günlük periyodunda, günde 8 öğün halinde alabildiği kadar yemleme yapılmıştır. Su sıcaklığına bağlı olarak yemleme oranının ve sıklığının seçiminde de Çipura (Spams aurata L.1758) ve Levrek balıkları için hazırlanmış olan besleme tablolarının yanı sıra yerinde yaptığımız gözlemlerden de yararlanılmıştır. ikinci 60 günlük (60-120.nci günler) besleme süresi boyunca günde 8 defa yemlemeye devam edilmiştir. Üçüncü 60 günlük besleme süresi boyunca (120-180'inci günler) günde 6 defa, dördüncü ve beşinci 60 günlük besleme sürelerinde (180-240- SOOtincü günler» günde üç defa yemleme yapılmıştır. Altıncı 60 günlük besleme süresince (300-360'ıncı günler) günde beş defa ve yedinci 60 günlük besleme süresince (360-420'nci günler) günde sekiz kez yemleme uygulanmıştır. Yemleme sıklığının tespitinde fotoperyot (günlük aydınlanma) ve su sıcaklığı dikkate alınmıştır. 420 günlük süre içinde Shmburun Karagöz'lerin ortalama canlı ağırlıkları 38,75+3,30 g.'dan 405+14,64 g.'a ulaşmıştır. Bir başka deyişle aylık ortalama ağırlık artışı 26,16 g. olmuştur. Shmburun Karagöz balıklannın beslemeye bağlı olan gelişimleri sonunda yemden yararlanma oranları % 45 olarak saptanmıştır. 420 günlük süre içinde Sarpa'lann ortalama canlı ağıriıklan 3,50+0,25 g.'dan 210+6,78 g.'a ulaşmıştır. Bir başka deyişle aylık ortalama ağırlık artışı 14,73 g. olmuştur. Levrek balıkları ile birlikte polikültüre alınmış oimalanndan dolayı Sarpaların beslemeye bağlı olan gelişimleri sonucunda yemden yararlanma oranlarını tespit etmek mümkün olmamıştır.
Özet (Çeviri)
35 8. SUMMARY 75 Sharpsnout Seabream {P.pımtazzo G.1789) and 150 Salema {Sarpa salpa L. 1758) caught from nature have been put into different net cages of 48 m3 after waiting in land- based tanks, aftertnis 60 day period Salemas had been taken policulture with 1000 Sea bass (Dicentrarchus labrax L. 1758) in a bigger netcage which has 96 m3 volume. During the study, water temperatures had been kept minumum 13 °C and maximum 26,5 °C. Number 3, 4 granulated feed of Aqualim Food Company and 2, 3, 4 mm diametered Aquaiim patented food produced by Ptnar Yem Company during the first 60 day period of study, 8 times a day adlibitium feeding had been done. Determining of the feeding rate (feed quantity / fish weight) feeding tables that made from Gilthead Seabream (S.aurataL. 1758) and Sea Bass with msutu observations had been used. During second 60 day period (60-120 th days) cages have been fed 8 times a day. Third 60 day period (120-180 th days) cages have been fed 6 times a day. Fourt and fifth 60 day period (180-240-300 th days) cages have been fed 3 times a day. Sixth 60 day period (300-360 th days) cages have been fed 5 times a day. Seventh 60 day period (360-420 th days) cages have been fed 8 times a day. Fotoperiod (day light) and water temparature had been taken into consideration for determining of the feeding frequancy. It has been observed that, avarage live weight of Sharpsnout Seabream have been grown from 38,75+3,30 g. than 405+14,64 g. atthe end of the 420-day period. Montty avarage weight increase amaunt was 22,16 g. The improvement of fish depending on the feeding, feed profitable rate has been found about 45 % for the Sharpsnout Seabreams. The avarage live weight of Salemas have been grown from 3,50+0,25 g. than 210+6,78 g. atthe end of the 420-day period. Montty avarage weight increase amaunt was 14,73 g. for Salemas. Owing to the Salemas taken policulture with Seabass, the improvement of Salema depending on the feeding, feed profitable rate couldnt determined.