Planktonik kopepodlardan pseudocalanus elongatus boeck 1872'in larval evreleri ve Batı Karadenizdeki dağılımı
The Distibution of pseudocalanus elongatus boeck 1872 in West Black Sea and its larval stages
  1. Tez No: 45635
  2. Yazar: H.VEDAT AKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMET ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada pelajik kopepodl ardan Pseudocalanus elongatus'un Batı karadeniz'de dağılımı, kopepodlar içerisindeki oranı ve diğer zooplanktonik grupların bolluğu araştırılmıştır. Çalışmada WP-2 UNESCO model 200 \ım göz açıklığındaki plankton kepçesi kullanılmıştır. Batı karadeniz'de örneklemenin yapılabildiği 7 istasyondan vertikal olarak yapılan çekimlerden toplanan zooplankton örnekleri incelenmiştir. P.elongatus dişi bireylerinin erkek bireylerden daha fazla olduğu gözlenmiştir. Bu türe örnekleme yapılan aylarda ve istasyonların hepsinde rastlanılmış, özellikle nehirlerin döküldüğü noktalara yakın yerlerde bulunan istasyonlarda daha bol olarak bulunmuştur. Zooplanktonik grupların bolluğunda mevsimsel değişikler görülmüş ve genellikle kopepodlarm total zooplankton içerisinde dominant grubu oluşturduğu ve bunu mevsime göre nisan ayında kopepod naupliuslar mm, temmuz ayında, kladoserlerin, ekim ayında, ketognatlar ve kladoserlerin izledikleri saptanmıştır. P.elongatus populasyonu populasyonunu etkileyen en önemli faktörler mevsimsel sıcaklık değişimleridir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the distibution of Pseudocalanus elongatus in west Black sea, this species range into the copepods and the abundance of the other zooplanktonic groups have been studied, WP-2 UNESCO model 200 {.im (mesh aperture) plankton net was used to collect the specimens. The zooplankton specimens were collected with vertically hauls from 7 stations which have been suitable for sampling have been ivestigated. It has been determined that the female Pseudocalanus elongatus was more than the male ones "Tri number. This species have been found all sampling months and stations and especially in the stations where rivers fall were found more abundant. It has been seen that the abundance of the zooplanktonic groups chance with seasons and generally copepods were the dominant group in total zooplankton and depend on seasons, in april copepod naupi ii, in July cladocers, in October chaetognats and cladocers following the copepods. The most important factors which have effected the population of P. elongatus were seasonal temparature changes.