Tavuk kesimhane artıklarından jelatin üretim koşullarının araştırılması ve optimizasyonu
Searching and optimizing of gelatin production conditions by chicken slaughterhouse residues
- Tez No: 456376
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZORBA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, tavuk kesimhanelerinde yan ürün olarak açığa çıkan tavuk MDM (mekanik yolla kemiğinden ayrılmış et) posasından tavuk jelatini elde edilmesi ve üretiminin optimizasyonu amaçlanmıştır. Materyale uygulanan farklı kimyasal (asidik veya alkali) ve ısısal işlemler sonucunda ekstrakte edilen jelatinin verimi ve fizikokimyasal özellikleri değerlendirilerek Yanıt Yüzey Yöntemine göre (Response Surface Methodology) Merkezi Birleşik Desen (Central Composite Design) kullanılarak optimize edilmiştir. Asidik ekstraksiyon sonucu elde edilen jelatinler incelendiğinde optimum asidik üretim koşullarının 72.5-77.7°C ekstraksiyon sıcaklığı, %5.5-7.7 HCl konsantasyonu ve 194-237 dakika ekstraksiyon süresi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to obtain gelatin from the chicken MDM (Mechanically Deboned Meat) residue, which is a by-product in chicken slaughterhouses, and to optimize the conditions of the production. The optimization was performed by analysing the yield and some physicochemical properties of gelatins obtained by two different extraction (acidic and alkaline) methods and some thermal processes by using Central Composite Design of Response Surface Methodology In conclusion, related to the acidic extraction procedure, the optimum extraction conditions was found as 5.5-7.1% HCl concentration, 76-82°C extraction temperature and 194-237 minutes as extraction period.