The effect of resveratrol, berberine and glibenclamide combinations on ischemia/reperfusion induced arrhythmias in experimental short and long term diabetes; the role of atp dependent potassium channels
Kısa ve uzun dönem deneysel diyabette iskemi ve reperfüzyon aritmileri üzerine resveratrol, berberin ve glibenklamid kombinasyonunun etkisi; atp bağımlı potasyum kanalının rolü
  1. Tez No: 456375
  2. Yazar: SALİH TUNÇ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada streptozosin ile diyabet oluşturulmuş sıçanlarda resveratrol, berberin ve glibenklamid kombinasyonunun iskemi ve reperfüzyon ile uyarılan aritmiler üzerine etkisinin ve KATP kanalları ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Bu çalışmada, 5-6 aylık 210 erkek Sprague Dawley sıçan kullanıldı. Diyabet streptozosin'in (65 mg/kg) intraperitoneal enjeksiyonu ile oluşturuldu. Resveratrol (5 mg/kg), berberin (10 mg/kg) ve glibenklamid (5 mg/kg) uygulamadan hemen önce hazırlandı, 2 ve 6 hafta boyunca günlük uygulandı. Aritmilerin değerlendirilmesi için altı dakika iskemi ve altı dakika reperfüzyon gerçekleştirildi. Kısa dönem diyabet reperfüzyon ile uyarılan diğer tip aritmi (Ventriküler prematüre kasılma, salvo, bigemini) yoğunluğunu anlamlı şekilde azalttı. Fakat berberin ve glibenklamid kombinasyonu diğer tip aritmi yoğunluğunu anlamlı şekilde arttırdı. Uzun dönem diyabette, resveratrol tek başına ve glibenklamid ile birlikte reperfüzyonda aritmi skorunu, aritmik periyodu, diğer tip aritmilerin süresini ve sıklığını anlamlı şekilde azalttı. Kısa dönem diyabet Kir 6.2 alt birim protein anlatımını değiştirmedi, fakat uzun dönem diyabet Kir 6.2 alt birim protein anlatımını anlamlı şekilde azalttı. Uzun dönem diyabette, resveratrol, berberin ve glibenklamid kombinasyonu Kir 6.2 alt birim protein anlatımını anlamlı şekilde arttırdı. Sonuç olarak, kısa dönem diyabet reperfüzyon ile uyarılan aritmilere karşı diyabetik kalplerin direncini arttırdı. Diyabet süresi uzadıkça aritmilere karşı direnç kayboldu. Resveratol tek başına ve glibenklamid ile kombinasyonu reperfüzyon ile uyarılan aritmilerin azaltılmasında etkiliydi. Uzun dönem diyabet Kir 6.2 alt birim protein anlatımını azalttı, bu durum uzun dönem diyabette, diyabetik kalbin aritmilere karşı azalan direncinin bir nedeni olabilir. Resveratrol ve diabetes mellitus'un miyokardial KATP kanalı ve aritmiler üzerindeki etkisinde yukarı ve aşağı sinyal yolakları gelecekteki çalışmalarda tespit edilmelidir.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to investigate the effect of resveratrol, berberine and glibenclamide combination on ischemia/reperfusion induced arrhythmias and in relation with KATP channel in streptozotocin-induced diabetic rats. In this study, 210 male Sprague Dawley rats, 5-6 months age, were used. Diabetes was induced by intraperitoneal injection of streptozotocin (65 mg/kg). Resveratrol (5 mg/kg), berberine (10 mg/kg) and glibenclamide (5 mg/kg) were freshly prepared and daily administrated for 2 and 6 weeks. Six minutes ischemia and six minutes reperfusion were performed for evaluating arrhythmias. Short-term diabetes significantly decreased the incidence of other types of arrhythmias (Ventricular premature contraction, salvo, bigeminy) induced by reperfusion. However, combination of berberine and glibenclamide significantly increased the incidence of other types of arrhythmias. In long-term diabetes, resveratrol alone and its combination with glibenclamide significantly decreased the arrhythmia score, arrhythmic period, duration and incidence of other types of arrhythmia during reperfusion. Short-term diabetes did not change protein expression level of Kir 6.2 subunit; however, long-term diabetes significantly decreased protein expression level of Kir 6.2 subunit. Resveratrol, berberine and glibenclamide combinations significantly increased protein expression of Kir 6.2 subunits in long-term diabetes. In conclusion, short-term diabetes increased the resistance of diabetic hearts against reperfusion-induced arrhythmias. As the duration of diabetes increased, the resistance against the arrhythmias disappeared. Resveratrol alone and its combination with glibenclamide were effective in decreasing reperfusion-induced arrhythmias. Long-term diabetes resulted in decreased protein expression of Kir 6.2 subunit, which might be a reason for decreased resistance of diabetic heart to arrhythmias in long-term diabetes. Upstream and downstream signaling pathways for the effect of resveratrol and diabetes mellitus on myocardial KATP channel and arrhythmias should be determined in future studies.