Bazı schiff bazı metal kompleksleri ile modifiye edilmiş grafit yüzeylerinin elektroanalitik uygulamalarda kullanımı
Using of graphite surfaces modified by some schiff base metal complexes at the electroanalytical applications
  1. Tez No: 456383
  2. Yazar: TUBA BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Grafit elektrot yüzeyleri Salofen türevi Schiff bazı Cu(II), Fe(III), Co(II) ve Ni(II) kompleksleri ile elektrokimyasal yöntemle modifiye edilmiştir. Yüzey modifikasyon işlemi 0.1 M LiClO4 destek elektrolitini içeren asetonitril ortamında 0-2V potansiyel aralığında elektrokimyasal yükseltgenme ile gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan modifiye yüzeyler Dönüşümlü Voltametri (CV), Elektrokimyasal İmpedans Spektroskopisi (EIS), Infrared Spektroskopisi (FT-IR), Ultraviyole Görünür Bölge Spektroskopisi (UV-Vis) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM/SEM-EDX) teknikleriyle karakterize edilmiştir. Karakterizasyon sonuçları modifikasyonu desteklemiştir. Modifiye yüzeylerin katekolün (CC) elektrokimyasal yükseltgenmesi üzerindeki katalitik aktivitesi incelenmiş, Cu(II) ve Fe(III) metal kompleksleri ile modifiye edilmiş yüzeylerin katalitik aktivite gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca bu modifiye elektrotlar CC, Resorsinol (RS) ve Hidrokinon (HQ) elektrokimyasal girişimini gidermeye yönelik çalışmalarda, Kare Dalga Voltametrisi (SWV) metodu ile, kullanılmış, doğrusal çalışma aralıkları ve LOD değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, graphite electrode surfaces were modified with Cu(II), Fe(III), Ni(II) and Co(II) metal complexes of salophen derivative Schiff base by electrochemical method. Surface modification process was carried out by electrochemical oxidation at 0-2 V potential range in 0.1 M LiClO4 containing acetonitrile medium. Prepared modified surfaces were characterized by CV, EIS, FT-IR, UV-Vis and SEM/SEM/EDX techniques. Modification of surfaces was confirmed by results of characterization studies. Catalytic acitivity of modified surfaces was investigated toward the electrochemical oxidation of Catechol (CC). Catalytic activities of surfaces modified with Cu(II) and Fe(III) metal complexes were determined. Furthermore, these modified surfaces were used for eliminating the interferences at the simultaneous determinations of CC, Resorcinol (RS) and Hydroquinone (HQ) by SWV, lineer working ranges and values of LOD were determined.