Kesirli mertebeden sınır değer problemlerinin yaklaşık çözümü üzerine
On approximate solution from fractional order of baundary value problems
- Tez No: 456391
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERTAN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada kesirli mertebeden lineer adi diferansiyel denklemlerin yaklaşık çözümü sinc Galerkin ve sinc sıralama yöntemleri ile incelenmiştir. İlk olarak sinc Galerkin ve sinc sıralama yöntemleri için gerekli tanım ile teoremler ifade ve ispat edilmiştir. Ardından sinc Galerkin ve sinc sıralama yöntemleri anlatılmıştır. Sonuç olarak, sinc Galerkin ve sinc sıralama yöntemleri bazı örnek problemlere uygulanmış ve elde edilen yaklaşık çözümler mathematica programı kullanılarak grafikler ve tablolar yardımıyla karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalarda sinc sıralama yönteminin daha iyi sonuç verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, approximate solution of the linear ordinary differential equations from fractional order is examined with sin Galerkin and sinc collocation. First of all, definition and theorems which are necessary for sinc Galerkin and sinc collocation methods are conceived and proved. Then, sinc Galerkin and sinc collocation methods is described. Consequently, sinc Galerkin and sinc collocation methods are implemented to some example problems. The approximate solutions which are obtained are compared by using Mathematica with the help of graphics and tables. It is seen that sinc collocation method concludes better in this comparisons.