Hatay ili Washington navel portakallarında klon seleksiyonu yoluyla çeşit adayı olabilecek genotiplerin belirlenmesi
Determination of genotyppler which can be various candidates through clone selection in Hatay Washington navel orange
  1. Tez No: 456393
  2. Yazar: VOLKAN KESER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜGE UYSAL KAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma 2012-2013 yılları arasında yürütülmüş olup, araştırmada Hatay ilinde 20 yaşın üzerindeki Washington Navel ağaçlarından sağlıklı gelişme gösteren, verim, kalite, erkencilik ve geççilik özellikleri gibi seleksiyon ıslahı hedefleri doğrultusunda ümitvar olan tiplerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu özellikler doğrultusunda 19 tip saptanmıştır. Seçilen genotiplerde meyve ağırlığı (g), meyve eni (mm), meyve boyu (mm), kabuk kalınlığı (mm), dilim sayısı (adet), usare (%), SÇKM (%), SÇKM/Asit, meyve kabuk rengi, meyve dış görünüşü gibi pomolojik özelliklerinin yanısıra verimlilik, ağaç gelişimi gibi özellikler değerlendirilmiş ve tartılı derecelendirme metodu uygulanarak en yüksek puanı alan tipler sıralanmıştır. Sıralamada, WNS-3, WNE-6, WNE-3, WNS-4, WND-2 ilk beşe giren tipler olmuştur. Çalışma sonucunda ağaç başına ortalama verim bakımından en yüksek puan alan tipler WNE-3 ve WNS-3 olarak belirlenmiştir. Erkencilik kriteri göz önüne alındığındaWNE-9 ve WNE-6, geççilik kriteri göz önüne alındığında ise WNS-3 ve WNS- 4 öne çıkan tipler olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Research It is aimed to determine the types of trees which are healthy in development in the province of Hatay, Washington Navel trees over the age of 20 and who are hopeful in the direction of selection improvement targets such as efficiency, quality, earliness and passing characteristics between 2012-2013. 19 types were determined in the direction of these properties. In selected genotypes, fruit weight (g), fruit width (mm), fruit length (mm), crust thickness (mm), number of slices (number), number of slices (number), SQMM (%), Pomological and productivity such as fruit appearance, tree development etc. were evaluated and the highest score types were ranked by applying the weighed grading method. In the order of the first five types in order; WNS-6, WNE-6, WNE-3, WNS-7, WND-7. The highest yielding average per tree was WNE-3 and WNS-6. Considering the early criterion, WNE-9 and WNE-6 were found to be the predominant types of WNS-6 and WNS-7 when the migration criterion was taken into consideration.