Spiroplasma citri'nin farklı primerler kullanılarak qPCR yöntemi ile moleküler teşhisi
Molecular diagnosis of Spiroplasma citri by qPCR method using different primers
- Tez No: 880309
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN BOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Adana ili Kozan, Yüreğir ve Karataş ilçesi, Mersin ili Tarsus ilçesi, Hatay ili Erzin ilçelerinde yetiştirilen, Washington Navel ve Satsuma mandarin bahçelerinden simptomolojik olarak Spiroplasma citri ile bulaşık olduğu düşünülen toplam 25 ağaçtan örnek toplanmıştır. Toplanan turunçgil örneklerinin öncelikle klasik PCR yöntemi ile teşhisi yapılmış, sonrasında pozitif olarak bulunan örneklerin bir kısmı qPCR yöntemi belirlenmiştir. Klasik PCR moleküler yöntemi ile hastalığı belirlemek için öncelikle P89-f/P89-r primerleri kullanılarak PCR testi uygulanmış ve toplam 25 örneğin 10'u pozitif olarak bulunmuştur. Pozitif bulunan 10 örneğin 6'sına P58-3f/4r ve P58-1f/P58-2r primer çiftleri kullanılarak qPCR testi uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan 6 örneğin tamamı P58-3f/P58-4r primer çiftinin kullanılarak yapılan qPCR testi sonucunda 6'sı da pozitif bulunurken P58-1f/P58-2r primer çifti kullanılarak yapılan qPCR testinde sadece 1 örnek pozitif sonuç vermiştir. S. citri hastalığının qPCR ile teşhisinde P58-3f/P58-4r primer çiftinin daha güvenilir bir şekilde kullanılabileciği belirlenmiştir. Ayrıca klasik PCR testinde negatif çıkan ve qPCR'de negatif olarak kullanılan bir örnekte pozitif çıkmış, bu sonuçla hastalığın belirlenmesinde qPCR yönteminin daha etkili olduğu görüşülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 25 samples were collected from trees that were symptomtologically thought to be infected with Spiroplasma citri from Washington Navel and Satsuma mandarin orchards grown in Adana province Kozan, Yüreğir and Karataş districts, Mersin province Tarsus district, Hatay province Erzin districts. The collected citrus samples were first diagnosed by the classical PCR method, and then some of the samples found to be positive were determined by the qPCR method. To determine the disease with the classical PCR molecular method, PCR testing was first performed using P89-f/P89-r primers and 10 of a total of 25 samples were found to be positive. qPCR testing was performed on 6 of the 10 positive samples using P58-3f/4r and P58-1f/P58-2r primer pairs. While all 6 samples used in the study were found positive as a result of the qPCR test using the P58-3f/P58-4r primer pair, only 1 sample gave a positive result in the qPCR test using the P58-1f/P58-2r primer pair. It has been determined that the P58-3f/P58-4r primer pair can be used more reliably in the diagnosis of S. citri disease by qPCR. In addition, a sample that was negative in the classical PCR test and used as negative in qPCR was positive, and with this result, it was argued that the qPCR method was more effective in detecting the disease.