Doğu Akdeniz bölgesinde yağışların trend ve kurak dönem analizleri
The trend and drought period analysis of rainfall in the Eastern Mediterranean region
  1. Tez No: 456397
  2. Yazar: AHMET SAĞLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İRVEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Kuraklıkların tanımlanması, izlenmesi ve nitelendirilmesi, su kaynakları planlaması ve yönetimi için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada Run teorisi ve Standart Yağış İndeksi (SPI) yöntemleri ile Doğu Akdeniz Bölgesi'nin yağışlara bağlı kuraklık özellikleri yerel ve bölgesel ölçekte araştırılmıştır. Bölgedeki 22 yağış gözlem istasyonu 1960-2015 yılları arasında yağış verileri ReDIM yazılımı kullanarak her iki yöntemle analiz edilmiştir. Run hesaplamaları 12 ay olarak SPI hesaplamaları 3 ay ve 12 aylık süreler için yapılmıştır. Yerel kuraklıkların belirlenmesi ve tanımlanmasından sonra bölge için kuraklık özelliklerinin ve kuraklık dönemlerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Run teorisini kullanarak, bölgesel kuraklık, kuraklık süresi, bölgesel kümülatif su eksikliği, kuraklık şiddeti hesaplanmıştır. Kuraklık özellikleri ile ilgili bazı önemli sonuçlar ILWIS yazılımı kullanılarak haritalanmıştır. Yapılan 3 aylık SPI analizinde SPI
Özet (Çeviri)
The identification, monitoring and characterisation of droughts are of great importance in water resources planning and management. In this study Local and regional scales about drought characteristics are studied for East Mediterrenean region of Turkey. The theory of runs and the SPI methodologies were applied by using ReDIM software. The two methodologies were applied at the local and regional scale using monthly rainfall data for the period of 1960-2015 from 22 weather stations in the region. 3-month and 12-month time were used for computation Run and SPI. After the identification and characterisation of local droughts, drought characteristics were derived for the region to identify regional drought periods, and to compute the regional coverage of drought and the drought magnitude. Using the theory of runs, the regional droughts were characterised by the duration, the cumulated areal water deficit, the intensity, and the mean regional coverage. Important outputs about drought caharactersitics were mapped by using ILWIS software. According to the results obtained from the condition SPI