Mustafa Kemal Üniversitesi araştırma hastanesine başvuran şişman bireylerde beslenme eğitimi,zayıflama diyeti ve egzersiz uygulamasının , beslenme bilgisi, antropometrik ölçümler ve vücut bileşimi üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of the application of nutritional education, weight-loos diet and exercise application on nutrition knowledge, anthropometric measurements and body composition of fat individuals who applied to Mustafa Kemal University research hospital
  1. Tez No: 456398
  2. Yazar: SİNEM NERGİZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİR AYŞE ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma şişman bireylerde 3 aylık takip sonunda beslenme eğitimi, zayıflama diyeti ve egzersiz uygulamasının; vücut ağırlık kaybı, kan değerleri ve antropometrik ölçümlerdeki değişikliklerin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma 2015-2016 yılları arasında Mustafa Kemal Üniversitesi Beslenme ve Diyet Polikliniği'ne başvuran, beden kütle indeksi 25.00 kg/m²'nin üzerinde olup yaşları 18-62 yıl arasında değişen 36 birey (13 erkek, 23 kadın) ile gerçekleşmiştir. Bireylerin araştırmaya başlamadan önce besin tüketimleri ve antropometrik ölçümleri ile biyokimyasal bulguları alınmıştır. Araştırma sürecinde bireylere zayıflama diyetine ek olarak beslenme eğitimi verilmiş ve egzersiz uygulaması önerilmiştir. Çalışma süresince bireylerin ayda bir kontrollere gelmesi istenmiş ve bu kontrollerde antropometrik ölçümleri, vücut bileşimleri ile birlikte biyokimyasal parametreleri kaydedilmiştir. Çalışmadaki bireylerin yaş ortalaması 38.0±9.14 olup, bu değer erkeklerde 37.8±9.40, kadınlarda ise 38.1±9.21 olarak belirlenmiştir. Boy uzunluğu ortalaması erkeklerde 175.00±5.41 cm, kadınlarda 156.00±33.97 cm'dir. Başlangıç ağırlık ortalamaları erkeklerde 107.50±19.75kg, kadınlarda ise 91.10±12.41 olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda ise ağırlık ortalamaları erkeklerde 103.10±17.59 kg; kadınlarda ise 86.30±11.39 kg olarak belirlenmiştir. Erkeklerde ortalama 4.4 kg, kadınlarda 4.8 kg azalma saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of nutrition education, weight loss diet and exercise application on fat individuals at the end of 3 months follow up; Body weight loss, blood values, and changes in anthropometric measurements. The study was conducted with 36 individuals (13 males, 23 females) who applied to Mustafa Kemal University Nutrition and Diet Polyclinic between the years 2015-2016 and whose body mass index was over 25 kg/m² and whose ages ranged from 18 to 62 years. Each individuals' food consumption, anthropometric measurements and biochemical findings were registered before the research. In the research process, nutrition training was given to the individuals in addition to the weight loss diet, and exercise practice was suggested. During the study, individuals were asked to come to the control once a month and their anthropometric measurements, biochemical parameters with their body composition were recorded. The average age of the working individuals is 38.0±9.14, which is 37.8±9.40 for males and 38.1±9.21 for females. The average height is 175.00±5.41 cm for males and 156.00±33.97 cm for females. The average initial weights were determined as 107.50±19.75kg for males and 91.10±12.41 for females. As a result of the research, the weight average was 103.10±17.59 kg in males; and 86.30±11.39 kg in women. An average decrease of 4.4 kg was observed in males and 4.8 kg in females.