Al katkılı Ba(Zr,Ti)O3 seramiklerin dielektrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of dielectric properties of al doped Ba(Zr,Ti)O3 ceramics
  1. Tez No: 456400
  2. Yazar: TUNCAY DİLSİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKİ KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
BaZrTiO3 seramikleri kurşun içermeyen çevreye dost malzemelerdir. Bu çalışmada Al katkılı BaTi0.5(ZrxAl0.5-x)O3 (0≤x≤0.5; adım: 0.1) seramikleri ultrasonik yöntem kullanılarak modifiye edilen katıhal sentez yöntemi kullanılarak üretilmiştir. Toz numunelerin yapılarını anlayabilmek için Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) kullanılmıştır. Toz numunelerinin fiziksel ve kimyasal analizleri XRD ve SEM yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Dielektrik ölçümler Agilent marka LCR metre kullanılarak yapılmıştır. Kapasitans (C), kayıp faktörü (tanδ), direnç (R) ve empedans (Z) parametreleri oda sıcaklığında 20Hz-2MHz aralığında ölçülmüştür. Sinterlenmiş numunelerin FT-IR grafiğine bakıldığında kalsine edilmiş numunelere göre daha iyi bir sentez elde edildiği görülmektedir. S0.3 numunesinin kapasitans değeri yüksek frekanslara çıkıldıkça önce azalıp sonra arttığı görülmektedir. Burada numunenin kararlı bir yapıda olmadığı söylenebilir. Al katkısının artmasıyla birlikte kayıp faktöründe de artış olmaktadır. S0.3, S0.4 ve S0.5 numunelerinin kayıp faktörleri frekansın artmasıyla azalmaktadır. Al katkısı arttıkça numunelerin direnci ve empedansında artış görülmektedir. Al katkısının artmasıyla sanal dielektrik sabiti artmaktadır.
Özet (Çeviri)
BaZrTiO3 ceramics are environmentally friendly lead-free materials. In this thesis Al doped BaTi0.5(ZrxAl0.5-x)O3 (0≤x≤0.5; step: 0.1) ceramics were produced via solid-state reaction method by using ultrasonic method. To be understood structure of powder samples after calcination process and sintering process was used Fourier transmission infrared spectroscopy (FT-IR). Physical and chemical analysis of powder samples were carried out by XRD and SEM. Dielectric measurements was done by Agilent brand LCR meter. Capacitance (C), loss factor (tanδ), resistance (R) and empedance (Z) parameters were measured under room temperature between 20Hz-2MHz. When looked FT-IR graphic of sinterred samples are seen better synthesis according to calcined samples. The capacitance of S0.3 sample was seen initially decrease and then increase as getting higher frequencies. It can be said here the sample isn't stable. When doping Al incerases also loss factor increase. Loss factor of S0.3, S0.4 and S0.5 samples decrease with increase frequency. The resistance of samples and also empedances were seen increase as Al content increase. Imaginary dielectric constant increase with increase Al content.